Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yatırımcı Psikolojisi

Yatırımcı Psikolojisi

Yatırımcı Psikolojisi

Yazar: Serpil Döm
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789758289578


Davranışsal finansta; rasyonel karar verici modeline karşıt olmak üzere irrasyonalite ya da sınırlı rasyonellik yaklaşımı benimsenmiştir. Geniş anlamda finansal kararlar, dar anlamda ise yatırım kararları; büyük karmaşıklık ve belirsizlik içermesi nedeniyle, sezgilerin ve hislerin alınan kararlarda etkin olduğu görülmektedir. Buna temel gerekçe olarak ise, insan bilişinin (human cognition) sınırlı olması gösterilmektedir.

KT Beklenti Teorisi (Prospect Theory), sınırlı rasyonalite teorileri (theories of bounded rationality) ile hevristikler ve bilişsel önyargılara ilişkin çalışmalar bilişsel noksanlıklara (sınırlılıklara) dayalı yaklaşımın sonucunda ortaya çıkmıştır. Psikolojik önyargılar da bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını ve karar verme sürecini etkileyerek, irrasyonel davranışlar göstermesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı da İMKB bireysel yatırımcı profili ve davranışının yanında yatırımcı psikolojisinin ve bu anlamda yatırımcıların göstermiş olduğu ortak eğilimlerin belirlenmesine yöneliktir. Çalışmada öncelikle psikolojik önyargılara ilişkin genel bulgular verilmekte ve bu bağlamda İMKB bireysel yatırımcısı irdelenmektedir.
(Tanıtım Yazısından)Sayfa Sayısı: 258

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: Değişim Yayınları

Sayfa Sayısı : 258

İlk Baskı Yılı : 2000

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız