Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeni - Demokrasi Çıkmazı - Sayı 3

Yeni - Demokrasi Çıkmazı - Sayı 3

Yeni - Demokrasi Çıkmazı - Sayı 3

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Standart Teslimat
17 - 21 Temmuz
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 2789785864448


Üç ayda bir çıkan (yeni)'nin bu sayısı da (yeni)ye mektuplar, (yeni) dosya, (yeni)ler ve (yeni)den olmak üzere dört bölümden oluşuyor ve dosya konusu 'Demokrasi Çıkmazda mı?'.

Dosyanın vurgusu, demokrasinin yalnızca 'siyasi' boyutta ele alınmaması gerektiği. Demokrasinin, kavram ve uygulama olarak köktenci bir biçimde sorunlaştırılacağı tarihsel bir döneme girişi vurgulanıyor. 'Yeni' bakış açıları, 'yeni' düşünsel donanımların gerektiği bir dönem. Arap ülkelerinde bir ülkeden öbürüne sıçrayan tarihi öneme sahip demokratik içerikli halk başkaldırıları dosya giriş yazısında ayrıntılı olarak ele alınıyor. Slavoj ?i?ek'in konuyla ilgili bir gazete yazısı da dosyaya taşındı.

Türkiye'de dergiciliğin genellikle yapmadığı işlerin bir parçası olarak, Türkçe şiirin atılım yapmadığı bir dönemde, Azerbaycanlı şair Süleymanoğlu'nun üzerinde on yıldır çalıştığı düşünsel derinlikle dolu epik şiirinin bir bölümü yayımlanıyor. Bir başka 'yeni'lik de 2005 yılından bu yana kısa film ve video art alanında ürün veren Burak Serbest'in 'Kafka'ya Yolculuk' adlı ilk uzun metrajlı film projesi. Stockholm'da yaşayan iki genç çağdaş sanatçı Simon Goldin ve Jakob Senneby'nin Batı dünyasını önemli ve derin bir biçimde belirleyen yasal, finansal ve yerlemsel gerçeklikler üzerine, oyun-gerçeklik ve sanal-gerçeklik kavramlarını kullanarak sahneledikleri 'Nordenskiöld Modeli: Bir Spekülasyon için Tasarı' adlı sahneleme deneyinin metni de var bu sayıda.


Fotoğraf, Cem Sarvan ile Michel Martinez'in ortak aşkları Uruguaylı şair Mario Benedetti üzerine söyleşilerinde şiirle buluşuyor. Ayrıca New York'ta yaşayan fotoğraf sanatçısı Kaya Sanan'ın New York'ta çektiği 'Yakalanan Anlar' dizisinden fotoğraflar (yeni)nin üçüncü sayısında. Bahadır Gülmez, Aragon'un 'Mutlu Aşk Yoktur' şiirinin Türkçeye yapılmış önceki çevirilerini ve şiirini eleştirel olarak inceliyor ve yazısının sonunda da kendi çevirisini paylaşıyor. (yeni)ler bölümünde, dili öne çıkaran yazıların yanı sıra görsel sanatları konu alan yazılar da var. Ressam Fatma Tülin'le, 2 x 26,5 metre boyutundaki epik tablosu 'Önce' üzerine söyleşi; ressamın, boyut, renk, teknoloji ve resim sanatıyla ilgili görüşlerini yansıtıyor. National Gallery, Londra ve National Gallery, Washington'un ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen, en kapsamlı Venedik manzara resimleri sergisinin küratörü Charles Beddington ve National Gallery, Londra'nın direktörü Nicholas Penny ile Burcu Yüksel'in Londra'da (yeni) için yaptığı söyleşi yer alıyor. Evren Erem'in, Nabokov üzerine yazdığı özgün inceleme yazısı Nabokov'un yazarlığını ve kelebekbilimciğini ayrı düşünmemek gerektiğini gözler önüne seriyor. İsmail Pelit, Gündüz Vassaf ile Said Nursi'yi bir araya getirmenin zorluklarını dile getiriyor. Manchester Üniversitesi'nde antropolog olan ve 'sınır' kavramı uygulamaları üzerine çalışan Sarah Green, Türkiye ile Yunanistan sınırına ilginç bir yaklaşım getiriyor.

(yeni)den içinde sunulan yazı, 'Yeni Ufuklar' dergisinin Ocak 1967 özel sayısında
1950-1960 yılları arasında ürün vermiş, yazarlığa başlamış sanatçılar hakkında Ece Ayhan'la yapılan söyleşi.

Kendi elinden bölümünde de bu sene dördüncüsü düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü'nün sahibi Birhan Keskin'in el yazısı şiiri bulunuyor.

(yeni)yi parantez içine almış bir (yeni) anlayışına sahip olan derginin editörlüğünü İsmail Ertürk üstleniyor. Yayın kurulundaysa Oruç Aruoba, Enis Batur, Ali Cengizkan, Oğuz Demiralp, Evren Erem, İsmail Ertürk, Murat Gülsoy, Ekrem Işın, Fahri Özdemir, Soli Özel, Kaya Genç, Zeynep Gülçin Özkişi, Jean-Philippe Calvin, Orhan Tekelioğlu ve Gündüz Vassaf yer alıyor.

(yeni) bir yolculuğa daha hoş geldiniz…
Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.