Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeni Deniz Mecmuası Sayı 14

Yeni Deniz Mecmuası Sayı 14

Yeni Deniz Mecmuası Sayı 14

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Kırmızı Kedi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789788616912

Üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası, deniz kültürünü 
her boyutuyla ve derinlemesine ele alıyor. 
Denizin ve denizcilerin gerçeklerini siyasetten sanata ve edebiyata, ekonomiden tarihe, ulusal güvenlik stratejilerinden coğrafyaya açılan yelpazede yansıtmayı amaçlayan dergi “Rüzgâr esmeden deniz kıpırdamaz” sloganıyla yola çıkmıştı. 

Yeni Deniz Mecmuası’nın 130 sayfa hacmindeki 13. sayısı, Rüştü Onur’un Deniz’e Serenad ve Charles Baudelaire’in İnsan ve Deniz şiiriyle açılıyor. 

İstanbul’un fethi sırasında Osmanlı gemilerinin Haliç’e nasıl indirildiği hala tartışılmaya devam ediyor. Bu tarihsel olayı kapak konusu yapmaya karar verdik. Değerli yazarımız Yücel Köyağasıoğlu, Osmanlı gemilerinin karadan Haliç’e indirilmesi olayını bilimsel bir bakış açısıyla ele alıp birçok “şehir efsanesini” çürütüyor. 

Yayın kurulu üyemiz Emin Nedret İşli, Donanmanın halka bütünleşmesini sağlayan Muavenet-i Milliye Cemiyeti’ni konu alan bir yazı ve albüm hazırladı. Bu yazıda çok çarpıcı bilgiler ve fotoğraflarla karşılaşacaksınız. 

1. Dünya Savaşı’nda yaşanan Sarıkamış faciasıyla, Rusya’nın Kardeniz’de batırdığı Osmanlı gemileri arasında nasıl bir bağlantı var? Bu sorunun cevabını değerli yazarımız Ali Bozoğlu veriyor. 
Dünyanın en eski tersanelerinden birisi Mersin’in Dana Adası’nda ortaya çıkarıldı. Bu tersanenin ortaya çıkmasını sağlayan kazı ekibinin başındaki isim Doç. Dr. Hakan Öniz, 13. sayımızdaki yazısıyla ortaya çıkarılan bu tersanenin önemini ve geçmişini anlatıyor. 

Sayfalarını çevirdikçe püfür püfür esen bir deniz kültürü rüzgârıyla karşılaşacağınız dergide yer alan diğer konu başlıkları ve yazarlar şöyle: 
Denizci İstanbul - CEM GÜRDENİZ 

Güney Çin Denizi Davasının Ege Sorununa Olası Etkileri - PROF. DR . HÜSEYİN PAZARCI 

MİLGEM Projesi Nasıl Doğdu- MUSTAFA ÖZBEY 

Çanakkale Savaşı Mimarının Kaleminden Efsane Savaş- ERGUN TÜRKCAN 

Denizci Gözüyle “Odyssey Destanı”- DERYA ŞERİF YARKIN 

V. Karl (Şarlken), Malta ve Akdeniz’in Müdafaası- MICHEL FONTENAY 

Divan Şiirinde Denizci Bir Şair: Yetîmî - DEHANİ EVREN 

Hor Görmeyin Has Kefali- ARTUN ÜNSAL 

Yalpametre - ALİ İBRAHİM KONTAYTEKİN 

Kılıç Paraketası ve Avcılığı (IV)- EVREN ERTÜR 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 19,5 x 25,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.