Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeni Güney Asya Feminizmleri
Yeni Güney Asya Feminizmleri

Yeni Güney Asya Feminizmleri

Çelişkiler ve İhtimaller

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Derleyen: Srila Roy
Standart Teslimat
12 Nisan - 17 Nisan
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786056488429

Yeni Güney Asya Feminizmleri Kitap Açıklaması


Türkiye'de feminizm genellikle sadece Batı'da bulunan bir düşünce akımı ve siyaset gibi algılanıyor. Srila Roy'un derlediği Yeni Güney Asya Feminizmleri / Çelişkiler ve İhtimaller her şeyden önce bu algıyı yıktığı için çok önemli.

Kitaptaki makalelerin Güney Asya ülkelerindeki farklı feminist yaklaşım ve örgütlenmelerle ilgili sunduğu bilgiler bugün Türkiye'deki kadın hareketinin sorunlarına çözüm ararken yardımcı olabilecek nitelikte. Neoliberalizm, köktendincilik ve toplumsal cinsiyetle ilgili konuların sadece kalkınma ve gelişme bağlamında ele alınması eğilimi gibi ortak noktalar kitabı daha da önemli kılıyor. Güney Asya'da uzun bir tarihi olan feminist örgütlenmeler parçalanma, STK'laşma ve radikalliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya ama bir yandan da önlerinde yepyeni olanaklar açılıyor.

Bu kitapta yer alan makaleler hareketin içindeki kuşak farklılıklarının sonuçlarından kadın cinselliğinin ulusal değerlerin parçası olarak görülmesine kadar, Türkçe okurun da ilgisini çekebilecek birçok güncel konu ele alınıyor. Pakistan'da cinsel taciz yasasıyla ilgili verilen mücadele, Sri Lankalı kadınların savaş ve şiddete direnişi, Darjeeling çay plantasyonlarındaki sendikal hareketlerde Nepalli kadınların yeri, siber feminizm, Hindistan kentlerinde seks işçileri hareketleri, Birleşik Krallık kamusal politikalarının çokkültürlülükten çokinançlılığa kaymasına Güney Asya diasporasının verdiği tepki, kitapta ele alınan başlıca konular.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Güldünya

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.