Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Dergah Yayınları

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789759954154


Prof. Dr. İnci Enginün daha önce Araştırmalar ve Belgeler adlı kitabının "Belgeler" bölümünde yer alan mektuplar başta olmak üzere belgeleri, yeni ilavelerle Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4 Belgeler adıyla müstakil bir kitap olarak yayınlamaktadır.

Hemen her evde araştırıcılarını bekleyen nice belge vardır, İnci Enginün bunlarla bizzat karşılaşmıştır. Namık Kemal'in bir kartvizitinden Atatürk'ün bir mektubuna kadar, Ali Şefkati, Cenap' Şahabettin, Mithat Cemal, Cahit Külebi, Mehmet Kaplan gibi edebiyat ve tarihimizin önemli şahıslarının mektupları bu konularla ilgilenenleri beklemektedir.

Halide Edib ile dostlarının yazışmaları, Abdülhak Hâmit'e dostları ve çocuklarından gelen mektupların da onlar hakkında çalışanlara hangi kapıları açacakları ileride görülecektir.

Bu kitaptaki en ilginç bölümlerden biri, Anadolu'ya öğretmen ve müfettiş olarak gönderilmiş misyonerlerden Herbert Moffet Irwin'in 1905-1909 arası Anadolu'daki gezilerinde, kendisi gibi bir misyoner olan eşine yazdığı mektuplardır.

Kitaptaki diğer belgeler arasında ipek üzerine basılmış Bursa gazetesinin bir nüshası ile ve Ali Ekrem Bolayır'ın şiirleri de almaktadır.

Belgelerin asıllarının bulunduğu yerlerin ve elde edilme serüvenlerinin anlatıldığı bu kitabın içeriği büyük ölçüde yeni araştırıcıları beklemektedir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

Sayfa Sayısı : 390

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız