Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeşilçam Öykü Sineması

Yeşilçam Öykü Sineması

Yeşilçam Öykü Sineması

Yazar: Serpil Kirel
Yayınevi :

Babil Yayıncılık

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789756207499


Sinemanın büyüsü çok küçük yaşlarda yakalar insanı ve çoğu zaman da peşini bırakmaz. Perdede göz göze gelinen artistler hayalleri süsleyerek kendiliğinden günlük yaşamın bir parçası oluverir. Beyazperde ısrarla düşlerimizi ve hayatımızı paylaşmaya devam eder. Altmışlı yıllarda sinema en popüler eğlencedir. Akşamları ailecek gidilen sinema salonları dışarıda hızla değişen hayata inat, kendi öykülerini anlatan Yeşilçam filmleriyle altın çağını yaşar.
Caddeleri otomobiller doldururken, İstanbul'a yeni göç edenler kente alışmaya çalışırken, margarinler sofralarda yerini alırken, evlerde radyo tiyatroları merakla dinlenirken, sinema salonları da galalarıyla, konserleriyle, açık havada izlenen filmlerle yaşanan hayatı renklendirir.
Türkan Şoray'ın perdeyi delip yanıbaşımıza kadar ulaşan gözlerinden, Ayhan Işık'ın beyefendiliğinden ve alçakgönüllü gülüşünden, Hülya Koçyiğit'in sadeliğinden, Filiz Akın'ın Avrupailiğinden, Belgin Doruk'un hanımefendiliğinden, Fatma Girik'in kadınsılığının içinde sakladığı bin bir halinden, Cüneyt Arkın'ın salon filmlerinden tarih sahnelerine fırlayan oyunculuk karizmasından, Yılmaz Güney'in hırçınlığından etkilenmemek mümkün mü? Büyüsünü günümüzde televizyonda sürdüren altmışlı yılların Yeşilçam sineması bizimle ilgili sayısız ipucuyla dolu.
Yeşilçam sinemasının altın çağına odaklanan bu çalışma, hem sinema sektöründeki hem de yaşanan toplumsal hayattaki değişimler eşliğinde bir bütün olarak altmışlı yılları ve Türk sinemasının yaşadığı deneyimi ortaya koymayı amaçlıyor. Yeşilçam sineması bölge İşletmecileri, yapımcıları, yıldızları, yönetmenleri, senaryo yazarları, unutulmaz yan karakterleri, teknisyenleri ile otuz iki kısım tekmili birden bu kitapta yerini alıyor...


Dili: Türkçe
Yayınevi: Babil Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2005

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız