Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yitik Dünyadan Resimler

Yitik Dünyadan Resimler

Yitik Dünyadan Resimler

Çevirmen: Gürkal Aylan
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789756038185


Lawrence Ferlinghetti, 1919'da Yonkers, New york'ta doğdu. Halen San Francisco'da yaşamaktadır. O, ellili yıllarda modern Amerikan toplumunun ikiyüzlülüğünü eleştiren yazarlar, şairler ve diğer sanatçıların oluşturduğu Beat kuşağının sözcüsü ve putları kıran bir semböldür. Beat kuşağı şairleri içinde, Allen Ginsberg, Jack Kerouac, William S. Burroughs, Gary Synder gibi isimler de vardır. Ferlinghetti, San Francisco Rönesansı olarak nitelendirilen bu yeni Amerikan şiirini, gri yüzlü Akademik kılı kırk yarma yerine, aklınıza ne gelirse, geldiği gibi yazma, şiirin özüne dönüşü olarak değerlendirir. Ferlinghetti, City Lights (Kent Işıkları) adlı kitapevinde Beat kuşağı yazarlarının avangard kitaplarını basıp satar. Ferlinghetti'nin sanatsal üretimi, şiir, roman, drama, çeviri (J. Prevert, A. Voznesensky, K. Marx), sanat eleştirisi, film öyküsü, denemeler ve resmi içerir.

Lawrence Ferlinghetti'nin Yitik Dünyadan Resimler (Pictures of Gone World) şiir kitabı 1955'te yayınlanır. Bu kitap yeni şiirin ilk işaretidir. Şairin vurguladığı gibi: "Kendini geç te olsa burada duyuran şiir, cadde şiiri olarak adlandırılmalı. Şairi, uzun zamandır tasarladığı karmaşık merkezinin bulunduğu, içsel estetik özel odasından alıp çıkarmak için. Şiiri bir zamanlar dışına atılan caddeye geri getirmeye varır."

O'nun şiiri hem Amerika'nın anarşist hem de Avrupa Gerçeküstücülüğü gelenekleri üzerine kurulmuştur. Ferlinghetti'nin şiiri, seçkin edebiyat kesiminin sanat tanımlamasına ve dünyadaki santçının rolüne karşı çıkıştır.

"Güllerle dolu bir çanak gibi, bir şiir açıklanır olmamalıdır."
-Lawrence Ferlinghetti
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 44

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Artshop Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 44

İlk Baskı Yılı : 2006

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız