Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bayâtî Mevlevi Ayini

Bayâtî Mevlevi Ayini

Bayâtî Mevlevi Ayini

Sanatçı: A.Şenol Filiz
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8691834010253


Bestecisi bilinen en eski Mevlevi âyini olan Bayâtî Mevlevi âyini Kuçek Derviş Mustafa Dede'ye aittir.

Bayâtî Mevlevi âyini , müzik dinleyicileri için nadide bir arşiv çalışması niteliğinde. Çünkü albüm, çizgiüstü bir yorumla, üstelik bugüne kadar hiç tanık olunmadığı şekilde tek bir sanatçı tarafından ve baştan sona yalnızca ney ile icra edilen ilk profesyonel kayıt. Daha spesifik olarak ise , ney ile ilgilenenler için tam anlamıyla kılavuz olmaya aday olabilecek bir çalışma. Ney üfleyebilen herkesin, hem dinleyip hem de neyiyle eşlik edebilecek olması ,bu albüme özel bir önem kazandırıyor.

Mansur Ney'in kullanıldığı ve üstüste kayıt tekniği kullanılarak eserlerin iki değişik oktavdan seslendirildiği albümdeki icralarda müzik giderleriyle ritmik yürüyüşün olması gereken en doğru biçimde ve entonasyon sağlamlığı çerçevesinde sağlanmış olması, en başta dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Yetiştiği ve müzikteki asıl varlığını ortaya koyduğu alan Klasik Türk Müziği olan, ancak geniş toplum kesimleri tarafından tanınırlığını daha çok ilgilendiği diğer müzik dallarında ve interdisipliner çalışmalarda sağlayan Neyzen Aziz Şenol Filiz, Bayâtî Mevlevi âyini çalışmasıyla, müzikal varlığını borçlu olduğu klasik köklerine anlamlı olduğu kadar yüksek çizgide bir atıfta bulunuyor ve önemi gözardı edilemeyecek bir vefa örneği sergilediği gibi son derece fonksiyonel bir esere de imza atmış oluyor.

Bayâtî Mevlevi âyini 'in ardında , müzik tarihimizin geneli açısından, uzantısı sanatçının doğum tarihinden çok öncelere giden ustadan çırağa bir devir-teslim kültürünün tarihe mâlolmuş zinciri; Aziz Şenol Filiz özelinde ise "bir ömür" yatıyor.


Albüm İçeriği

1.Bayati Baş Taksim / Aziz Şenol Filiz
2.Bayati Mevlevi Ayini / Birinci Selam
3.Bayati Mevlevi Ayini / Dördüncü Selam
4.Bayati Mevlevi Ayini / İkinci Selam
5.Bayati Mevlevi Ayini / Üçüncü Selam
6.Bayati Peşrev / Neyzen Emin Dede
7.Hicaz Son Peşrev / Bestekarı Meçhul
8.Hicaz Son Taksim / Aziz Şenol Filiz
9.Hicaz Son Yürük Semai / Bestekarı Meçhul


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.