Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Köprü- Bridge Ney Gitar

Köprü- Bridge Ney Gitar

Köprü- Bridge Ney Gitar

Sanatçı: Başar Dikici
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8697454902480


Kültürler arası alış-verişin neredeyse farkında olmadan yapıldığı günümüzde, bu alışverişin en önemli köprülerinden olan müzik, hayatımızda önemli bir yere sahip. Geleneksel tarzlarda verilen ürünlerin yanısıra farklı türdeki müziklerin birbiriyle kolaylıkla etkileşerek, ilginç sentezlerle karşımıza çıktığı bir dönemdeyiz.

Yerelliğin kendi öğelerini koruyarak ulusallığa doğru ilerleyişiyle, karşımıza farklı tınılarda güzel eserler ve albümler çıkıyor.

"Köprü" de böyle bir albüm. Neyzen Başar Dikici, klasik tarzdaki ney icrasının yanısıra bir çok eserde Hint ve Arap müziğinin etkilerini taşıyan icralarda da bulunuyor.

"Köprü", "Romance" gibi bir batı klasiğinin ney-gitar düetiyle icra edildiği, belki de bir çoğumuzun bildiği hatta uluslar arası bir markanın reklam cıngıllarında kullandığı "sarı çiçek" isimli ilahinin, Yunan müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından buziki ile yorumlandığı bir albüm.

Ney'in sınırlarını zorlayan "hint kuşu" isimli eser, Başar Dikici'nin Hint müziğinden ne kadar etkilendiğini göstermektedir.

Müzikteki arayışlarının etkisiyle, etnik caz ve Balkan müziği tarzında yorumladığı, aslında bir bektaşi nefesi olan "Gipsy Sufi" isimli eseri de "Köprü" albümüne farklı bir tat ve anlam katıyor.

Tüm bu tarzlar ve dokulardan etkilenen Genç Neyzen Başar Dikici, aynı zamanda ney'in karakteristik özelliğini koruyarak klasik türde üflemeye devam etmektedir.

Eserlerin hepsi bir ney-gitar düeti şeklinde olmayan "Köprü" albümde, kanun, viyolonsel, ud, buzuki, piccolo, tar gibi farklı enstrümanlarla icra edilmiş eserler var.
1-Gecenin Sesi

2-Romance

3-Sarı Çiçek

4-Sevdim Seni

5-Hint Kuşu

6-Ah Leylâ

7-Gipsy Sufi

8-Sükût

9-Dua


CD:

Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız