Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kurdish Pop Songs- 1

Kurdish Pop Songs- 1

Kurdish Pop Songs- 1

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8680256720413


Kürt Müziği'nin önde gelen ve sevilen müzisyenlerinin şarkılarından derlenen "Kurdish Pop Songs 1" albümü canlı ve hareketli parçalardan oluşuyor. Albüm, Kürt müziğinin usta isimlerinin yanı sıra, müzik hayatına yeni giren başarılı ve güçlü sese sahip isimlerinin çalışmalarını da içeriyor.

Kürt müziğinin önemli isimlerinden Hakan Akay'ın aranjesini ve müzik prodüktörlüğünü üstlendiği "Kurdish Pop Songs 1" albümünde; Xêro Abbas, Tara Mamedova, Mehmet Akbaş, Miraz, Semi Ber, Tûrkan Akay ve Yilmaz ê Seydo gibi güçlü sesler yer alıyor.

Kurdish Pop Songs 1 çalışmasında Pelrecords etiketine sahip 'Tu' ve 'Ax' isimli albümleriyle Xêro Abbas ve Tara Mamedova'nın da parçaları bulunuyor. Xêro Abbas'ın seslendirdiği parçalardan Duzgin Baba, Alevi kültürünün ve inancının önemli figürlerinden biridir. Söz ve müziği Mehmet Çapan'a ait olan ve başka müzisyenlerce farklı tarzlarda seslendirilen Kürtçenin Zazakî lehçesindeki parçaya usta müzisyen Xêro Abbas, ritmin yüksek yoğunluğunun olduğu bir tarzla dinleyicisine sunuyor.

Kürt geleneksel ezgilerini, aldığı uzun soluklu eğitimle beraber modern tarzla birleştiren Tara Mamedova, sözü ve müziğinde kendi imzası olan Bes e isimli parçasını seslendiriyor. Kendine has tarzı ile Kürt müziğine yeni bir soluk getiren Tara Mamedova, bu albümde Bes e parçasının yanı sıra, sözü ve müziği Kerem Gerdenzerî'ye ait olan Esmera Farê isimli parçayı da yorumluyor. Mehmet Akbaş, bu albümde daha önce hiçbir yerde yayınlamamış olan 2 şarkıyla yer alıyor. Söz-müziğinde kendi imzası olan Delalî "nazlı" anlamına gelen parçasını Kurdish Pop Songs 1 albümünde seslendiriyor.
Albümde Mehmet Akbaş'ın ustaca yorumuyla ilk kez duyacağımız bir başka şarkı da Zazakî lehçesinde hareketli ve anonim olan Mencolê çalışmasıdır. Miraz, anonim olan ve Kürt düğün kültüründe önemli yere sahip Şemmo isimli parçasını yine hareketli ve farklı bir tarzla yorumluyor.

Ünlü müzik yazarı Kanat Atkaya'nın tonunu beğenip, akılda kalıcılığına değinen ve 10 numara modern pop olarak yorumladığı Na Na isimli şarkıyı selendiren Semi Ber, çalışmasıyla Kürt Pop Müziğine unutulmayacak bir eser bırakıyor.

Güçlü bir sese sahip olan Türkan Akay, müzik yaşamına albüm yerine single parça ile giriş yapmış ve sosyal medya üzerinde yoğun ilgi toplamıştır. Albümde farklı enstrümanların sağlam kombinasyonunu yakalayan Akay, Kerem Gerdenzerî'nin Venagere isimli parçasına alternatif bir yorum getiriyor. Albümde iki parçayı seslendiren ve Sîs e "bembeyaz" anlamına gelen parçanın söz ve müziğinin sahibi olan Yimaz ê Seydo, yine Muş yöresinin sözlü kültürünün ünlü anonim eseri Keçel parçasının müziğine imzasını attığı şarkıya farklı bir yorum katıyor.

Toplamda 10 şarkıyı 7 sanatçının seslendirdiği parçalar ritmik ve hareketli bir özellik taşıdığından her dönem ve yerde eğlenceli zaman geçirme fırsatı sunuyor.


Albüm İçeriği

1.Şemo
2.Delali
3.Keçel
4.Venagere
5.Bes e
6.Duzgin Baba
7.Mencole
8.Esmera Fare
9.Sis e


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız