Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nevit Kodalli:Atatürk Oratoryosu
Nevit Kodalli:Atatürk Oratoryosu

Nevit Kodalli:Atatürk Oratoryosu

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8698540891626

Nevit Kodalli:Atatürk Oratoryosu Albüm Açıklaması


Şiiri Cahit Külebi, müziği Prof. Nevit Kodallı'ya ait Atatürk Oratoryosu'nun Prof. Hikmet Şimşek yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından gerçekleştirilmiş CD kaydı dinleyicilerle buluşuyor.
Cumhuriyet döneminin en önemli yapıtlarından biri olarak anılan bu eserin macerası Köy Enstitüleri'nin kapatılmasıyla başladı. Köy Enstitüsü'nde yetişmiş bir müzisyen olan Nevit Kodallı esere ilişkin hislerini şöyle kaleme almıştı: "Atatürk'ün açtığı bir okulda yetişmiş ve onun yolunda aydınlanmış bir genç olarak, kendisine bu kez daha kapsamlı, kalıcı bir şükran borcunu yerine getirecektim. Öyle bir eser yazmalıydım ki hem içerik olarak Atatürk'e borcumuzu ödemeli, hem de yapı olarak destansı bir forma sahip olmalıydı." Kodallı böylelikle, Köy Enstitüsü'nde öğretmen olan Cahit Külebi'den destansı özellikler taşıyan ve oratoryaya uygun bir şiir yazmasını rica etti. Beklenen şiir 1950 yılında şu notla birlikte geldi: "Nevit, sana Atatürk'ü yolluyorum, Tanrı'ya çok kesinti yapmaman için dua ediyorum." Şiirin adı 'Atatürk Kurtuluş Savaşı'nda'ydı.
Kodallı'nın, bestesini 1952 yılında tamamladığı şiiri Cahit Külebi ise şöyle anlatıyordu: "Ben, yüzyıllar boyunca eşine rastlanmayacak olan bu halk önderi devrimci, bu destan kahramanı büyük komutan, bu yenilikçi ve kurucu devlet adamı için yazdıklarımı ozanlık yaşamımda Tanrı'nın bana bağışladığı en büyük armağan sayıyor ve bu oratoryonun şiirini Atatürk'e borçlu olduğumu 40 yıldır usumdan çıkarmıyorum."
İlk kez, 10 Kasım 1953'te Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının geçici yeri olan Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakil töreninde seslendirilen eserin
A.K. Müzik tarafından yayınlanan CD kaydında Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve ADOB Genel Müdürü Rengim Gökmen'in önsözlerinin de bulunduğu kapsamlı bir kitapçık yer alıyor.Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.