Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Pençgâh Mevlevi Ayini

Pençgâh Mevlevi Ayini

Pençgâh Mevlevi Ayini

Sanatçı: A.Şenol Filiz
Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8691834010246


En eski Mevlevi âyinlerinden biri olan ve bestecisi bilinmeyen Pençgâh Âyin, Beste-i Kadim olarak adlandırılır.

Pençgâh Mevlevi âyini, müzik dinleyicileri için nadide bir arşiv çalışması niteliğinde. Çünkü albüm, çizgiüstü bir yorumla, üstelik bugüne kadar hiç tanık olunmadığı şekilde tek bir sanatçı tarafından ve baştan sona yalnızca ney ile icra edilen ilk profesyonel kayıt. Daha spesifik olarak ise , ney ile ilgilenenler için tam anlamıyla kılavuz olmaya aday olabilecek bir çalışma. Ney üfleyebilen herkesin, hem dinleyip hem de neyiyle eşlik edebilecek olması ,bu albüme özel bir önem kazandırıyor.

Ney ailesinden Kızneyi'nin kullanıldığı ve üstüste kayıt tekniği kullanılarak eserlerin iki değişik oktavdan seslendirildiği albümdeki icralarda müzik giderleriyle ritmik yürüyüşün olması gereken en doğru biçimde ve entonasyon sağlamlığı çerçevesinde sağlanmış olması, en başta dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Yetiştiği ve müzikteki asıl varlığını ortaya koyduğu alan Klasik Türk Müziği olan, ancak geniş toplum kesimleri tarafından tanınırlığını daha çok ilgilendiği diğer müzik dallarında ve interdisipliner çalışmalarda sağlayan Neyzen Aziz Şenol Filiz, Pençgâh Mevlevi âyini çalışmasıyla, müzikal varlığını borçlu olduğu klasik köklerine anlamlı olduğu kadar yüksek çizgide bir atıfta bulunuyor ve önemi gözardı edilemeyecek bir vefa örneği sergilediği gibi son derece fonksiyonel bir esere de imza atmış oluyor.

Pençgâh Mevlevi âyini'in ardında , müzik tarihimizin geneli açısından, uzantısı sanatçının doğum tarihinden çok öncelere giden ustadan çırağa bir devir-teslim kültürünün tarihe mâlolmuş zinciri; Aziz Şenol Filiz özelinde ise "bir ömür" yatıyor.


Albüm İçeriği

1.Pençgah Baş Taksim / Aziz Şenol Filiz
2.Pençgah Mevlevi Ayini / Birinci Selam
3.Pençgah Mevlevi Ayini / Dördüncü Selam
4.Pençgah Mevlevi Ayini / İkinci Selam
5.Pençgah Mevlevi Ayini / Üçüncü Selam
6.Pençgah Peşrev / Dede Salih Efendi
7.Segah Son Peşrev / Tanburi Osman Bey
8.Segah Son Taksim / Aziz Şenol Filiz
9.Segah Son Yürük Semai / Bestekarı Meçhul


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız