Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bedrettin Cömert

Bedrettin Cömert (27 Eylül 1940 - 11 Temmuz 1978), Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi. 12 Eylül Askeri Darbesi öncesinde yaşanan Türkiye'nin siyasi kutuplaşma dönemindeki cinayetlerden birinde öldürüldü. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'in ağabeyidir.

1960'ta Sivas Lisesi'ni, 1967'de Roma Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 1971 yılında Roma Üniversitesi Felsefe Enstitüsü'nde, 'Son Elli Yılda Türkiye'de Sanat Eleştirisi' konulu tezi ile doktorasını tamamladı. 1972'de Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim görevliliğine atandı. Burada da ikinci doktorasını verdi. 'Giotto ve San Francesco Geleneği' konusundaki tezi ile Sanat Tarihi doktoru da oldu.

Yoğun bir yazı ve çeviri etkinliğinin içinde bulunan Cömert, 1960'lı ve 70'li yıllarda dönemin belli başlı dergilerinde ürünleriyle yer aldı. Forum başta olmak üzere, Yansıma, Gelecek, Varlık, Soyut, Yeni Ufuklar, Yeni Ortam dergilerinde şiirleri yayınlandı. 1970'ten itibaren şiir yayınlamaktan vazgeçerek, eleştiri çalışmalarına daha ağırlık verdi.

Cömert, 1950'lerde şiirle girdiği edebiyat-sanat dünyasında, adını daha çok eleştiri çalışmalarıyla duyurdu. Önemli çeviriler yaptı. Gombrich'in ünlü kitabı Sanatın Öyküsü'nün çevirisiyle 1977 Çeviri Ödülü'nü kazandı. Kalmasın Ellerim Sizlerden Uzak adlı şiir kitabı ise 1979 yılında yayınlandı.

Cömert'in daha sonra yayınlanan kitapları arasında şunlar sayılabilir: Giotto'nun Sanatı, Croce'nin Estetiği ve Mitoloji ve İkonografi. Eleştiriye Beş Kala isimli çalışması ölümünden sonra Hasan Hüseyin'in düzenlemesi ile yayınlandı.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları


6 ADET
Estetik

Estetik


Bedrettin Cömert
İnce Kapak
17,00 TL %20 13,60 TL
Giotto'nun Sanatı

Giotto'nun Sanatı


Bedrettin Cömert
İnce Kapak
32,00 TL %20 25,60 TL
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.