Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Faruk Pekin

Faruk Pekin (d. 1947, Menemen ), Türk yazar ve profesyonel rehber.

1947 yılında İzmir'in Menemen İlçesinde doğdu. İzmir Atatürk Lisesi'nden sonra, 1969'da Robert Kolej Yüksek Okulu Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1965'de Robert Kolej Yüksek Okulu (RKYO-bugünkü Boğaziçi Üniversitesi) Mühendis Mektebi Talebe Cemiyeti (RKMMTC) Sekreterliğine seçildi. 1965-66'da RKMMTC'yi Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nda (TMTF) temsil etti. 1966-67 ve 1967-68 ders yıllarında Robert Kolej Yüksek Okulu Öğrenci Birliği (RKÖB) Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Mayıs 1968'da Öğrenci Birliği Başkanlığına seçildi. Robert Kolej'de (RK) yayınlanan İzlerimiz adlı edebiyat dergisinin 1966, 1967 ve 1968 yılları 'Araştırma Ödülü'nü kazandı. 1967, 1968, 1969 yıllarında yapılan 'RK Kültür Haftası' (tiyatro, klasik müzik, folklor… kültürel etkinlikler) organizasyonlarında yönetici olarak görev yaptı.

Uzun yıllar gazeteci ve sendikacı olarak çalıştı. Profesyonel rehber. Turizm Bakanlığı rehberlik kurslarında, Marmara Üniversitesi Turizm Bölümü'nde ve BÜ'de turizm üzerine dersler verdi. Uzun bir süre başkanlığını yaptığı Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Seminerleri'nde 'Dinler Tarihi', 'Hinduizm', 'Budizm'… dersleri verdi. Gezdiği ve gezdirdiği yerlerde çektiği fotoğrafları Fotoğraflı Söyleşiler adı altındaki gösterilerle yıllarca gezginlerle paylaştı, 'Kültür Turizmi' üzerine söyleşiler yaptı, sempozyumlarda yer aldı. Çok sayıda röportaja konu oldu.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce düzenlenen 'Turizm Ödülleri' nin ilkinde 2008 yılında 'İstanbul Gezileri' nedeniyle Etkinlik Ödülü ile ödüllendirildi. 2009 yılında da TUREB tarafından kendisine Kültür Turizm Ödülü verildi.

Dünyanın yaklaşık 50 ülkesini yerel rehberlere ihtiyaç duymadan gezdiriyor. Türkiye'de Kapadokya ve İstanbul uzmanı. Prag, Budapeşte, Endülüs, İrlanda, İskoçya, İskandinavya, İzlanda, Rusya, Kahire, Nil Vadisi, Fas, Libya, Etiyopya, Mali, Zimbabwe, İsrail, Ürdün, İran, Kuzey ve Güney Hindistan, Racastan, Ladak, Amritsar, Darjeeling, Karnataka, Nepal, Endonezya, Tayland, Myanmar, Tibet, Butan, Moğolistan, Vietnam, Kamboçya, Laos, Çin, Meksika, Guatemala, Peru, Bolivya, Nikaragua, Küba, Patagonya, Paskalya Adası, Galapagos… rehberlik yaptığı bölgeler.

Skylife dergisi, Cumhuriyet, Hürriyet gazeteleri başta olmak üzere değişik yayınlarda ve konularda çok sayıda makalesi var. Artı - Değer Nedir? (1975), Demokrasi, Sendika Özgürlüğü ve Sosyal Haklar (1985), Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik (1996), (Cappadocia: Poetry in the Rocks ayrıca yayınlandı), Efsanevi Başkent İstanbul (2004), 100 Kale (2008), 100 Köprü (2008), Çözüm: Kültür Turizmi (2011) yayınlanan kitapları.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları


3 ADET
Gezilerimin Fıkraları

Gezilerimin Fıkraları


Faruk Pekin
İnce Kapak
18,00 TL %25 13,50 TL
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız