Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İbrahim Dizman

1961'de Çanakkale/Biga'da doğdu. KTÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 10 yıldır Ankara Üniversitesi'nde Türk Dili okutmanıdır.

1983'ten bu yana edebiyat-sanat dergilerinde şiir, inceleme, eleştiri, söyleşi türünde çalışmaları yayımlandı.

Şiirleri 1991'de Kerem Yayınlarınca Adımız Düşer adıyla yayımlandı.

Fevzi Güvemli'nin anılarını kitaplaştırdı; bu kitap üç baskı yaptı.

Türkiye'nin ilk köy gazetesiyle ilgili araştırması da Bilal Köyden ve Güzelordu adıyla yayımlandı; bu kitap da üç baskı yaptı.

Eğitimci Sıtkı Can'a Armağan ve Bir Kentin Yüzyılı aldı kitapların da yazarı olan Dizman, Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezince ders kitabı olarak okutulan Türk Dili (Dr. Kemal Ateş ve Dr. Erdoğan Kul'la birlikte) adlı kitabın da yazarları arasında.

Belgesel ve sinema filmi senaryoları ile tiyatro oyunları da yazan ve iki oyunu çeşitli topluluklarca sahnelenen Dizman'ın Denize Düşen Dağ: Ordu adlı kent monografisi de 2008'de Heyamola Yayınlarınca yayımlandı.

Kültür Bakanlığı 1998 Roman Başarı Ödülünü Gölgeden Akan Işık adlı romanıyla alan Dizman'ın bu yapıtının birinci baskısı Kültür Bakanlığı Yayınları, ikinci baskısı Heyamola Yayınları arasında çıktı.

Dizman'ın Başka Zaman Çocukları adlı ikinci romanı da 2007'de yine Heyamola Yayınlarınca yayımlandı.

İbrahim Dizman'ın Çiğdem Sezer'le birlikte hazırladığı 30 Yıl 30 Hayat adlı portre çalışması da İmge Yayınlarınca yayıma hazırlanmaktadır.

İbrahim Dizman'ın Kültür Bakanlığı Roman Başarı Ödülünün yanı sıra, 2008 Behzat Ay Yazın Ödülü de bulunuyor.

İbrahim Dizman, Dil Derneği yönetim kurulu üyesidir ve Çağdaş Türk Dili dergisinin genel yayın yönetmenliğini de yürütmektedir.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları


  45 ADET
  ŞehrAmed

  ŞehrAmed


  Şeyhmus Diken
  İnce Kapak
  35,00 TL %22 27,30 TL
  x

  İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız