Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nimet Erenler Gülkökü

'Yazmak benim için hayatı anlama çabasıdır' diyen Nimet Erenler Gülkökü, 1965 Nazimiye doğumludur. Şaman gelenekleriyle yaşayan babaannesi onun ilk eğitmenidir. Dünyaya geliş nedenini ve yaşamı hep sorgulayan Araştırmacı Yazar ve Sosyolog Nimet Erenler Gülkökü, önce üç kitap yazmış sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü okumuştur. Yazar, hayata bakış açısını bir cümleyle şöyle ifade etmektedir; “Yaşam aynı zamanda bir okuldur ve bu okulun diploması, yalnızca bırakılan izlerden ibarettir!”


2002 yılında 'Bir Zen Ustası'yla karşılaşması ve Uzak Doğu mistik felsefesiyle buluşması bu yolculuğunda önemli yer tutar. Kendini bilme yolculuğunda öğrendiklerini aktarmak, öğretirken de öğrenmek suretiyle on yıldan beri Zen Eğitmeni olarak bilginin paylaşımına aracılık etmektedir. Ayrıca birikimini, kaleme aldığı makalelerinde ve kitaplarında görmek mümkündür. İlgili olduğu alanlar; sosyoloji, felsefe, arkaik dönem tarihi, güzel sanatlar, edebiyat, felsefe, psikoloji, medeniyetler, sanat tarihi, sembolizm ve teolojidir.


Yazarın makaleleri, yazılı ve görsel medyada yayınlanmakta ve aynı zamanda yazar; televizyon ve radyo programlarına da konuk olarak katılmaktadır. Nimet Erenler Gülkökü'nün Türkçe makaleleri Kasım 2012- Eylül 2014 arasında İndigo Dergisi’nde yayınlanmıştır. 2015'in başından beri haber2e 'de ve Milliyetblog’da yayınlanmaktadır. İngilizce makaleleri ise The Wise dergisinde yayınlanmaktadır. Yazar aynı zamanda AAHEA Kurumu tescilli Kişilik Psikolojisi eğitimi almıştır.


İlk kitabı 'Kur'an-ı Kerim'in Apocrypha'sı' 2010 yılında; İkinci kitabı 'İnsanlığın Apocrypha'sı' 2012 yılında; Üçüncü kitabı olan 'Bilinçteki Sıçramalar' adlı eseri de 2014 yılında yayınlanmıştır. Aynı zamanda bu üç eser İngilizce olarak Amazon.com’da yurtdışındaki okuyuculara da ulaşmaktadır. Dördüncü kitabı şu anda okuduğunuz Küllerinden Doğmak’tır. Beşinci kitabı olan “Gayanna” eseri üzerinde çalışmaları sürmektedir.


Yazar eserlerinde; önce toplumu ardından bireyi ve oradan da toplumun bel kemiği olan kadın ve kadın bilincini ele almaya yönelmiştir. Yazara göre “kadın ilk öğretmendir.” “O nedenle kadının birçok alanda kendisini iyi tanıması; duyguları ve bilinçli düşünceleri ile aklını işletmesi; karşılaştığı sorunları sahip olduğu potansiyel gücüyle nasıl dönüştürebileceğinin farkındalığını oluşturması gerekmektedir. Bu konuda oldukça ısrarlıdır. Ona göre toplumun iyileşebilmesi için, kadın evrensel bir bilince taşınmalıdır.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları


4 ADET
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız