Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Oktay Sinanoğlu

Sayın Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve 2 kez çeşitli ülkelerden Nobel'e aday gösterildi. 1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçe'ydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, bitirdikten hemen sonra kolej oldu. TED tarafından Amerika'ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957'de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT'den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. 'Alfred Sloan ödülünü' aldı. 1959'da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de; Kuramsal/Fiziksel Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961'de hem Harvard, hem de Yale'de kendisinin yeni Nicem ('Kuvantum') Kimyası ve Fiziği üzerine kuramları hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı. 1962 yılında Batının 300 yılda en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör ünvanını verdi. Türkiye'de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. 1966'da Yale Üniversitesinde Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne atandı. 1973'te Almanya'nın en yüksek 'Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü'nü (burs ile karıştırılmasın) ilk kazanan kişi oldu. 1975'te Japonya'nın 'Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü' kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976'da Japonya'ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan'ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika'da aynı seviyede Üçüncü Dünya Ülkelerinin Bağımsızlığı için çalışmıştır. Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü 'Elena Moshinsky' ile ödüllendirildi.

Zaman zaman Türkiye'deki faaliyetlerini daha da yoğunlaştırdı.(Ama Türkiye'den çeşitli ülkelere bilimsel faaliyetler için gidip gelmeğe tabiidir ki devam ediyor) Bu suretle 1994-2001 yedi yıl boyunca Yıldız Teknik Evrenkenti, Fen-Edebiyat Bölümcesinde de profesör olarak matematik, kimya, ve moleküler biyoloji dallarında gençlere, fizik kimya, matematik, ve moleküler biyoloji dallarında Mastır, doktora araştırmaları, bitirme tezleri yaptırdı; 'Fizik ve Kimyanın Yeni Matematik Temelleri' konulu üst düzey seminer derslerinde yeni çalışmalarını anlattı.[ Elbette ki, 'Doğal olarak Türklerle Türkçe konuşulur; başka türlü bir garabet düşünülebilir mi?' diyen Prof. O.Sinanoğlu 'nun Türkiye'deki 43 yıl boyunca istisnasız her konuşması Türkçe olmuştur.]

Sovyetler Birliği Bilim ve Sanat Akademisi davetlisi olarak Rusya'da kuramlarını anlattı. Moskova ve Leningrad evrenkentlerinde bilim kitapları Rusça'ya çevirtilerek okutuldu. Çekoslovak Bilim ve Sanat Akademisinin defalarca özel misafiri oldu ve kuramları üzerinde çalışan ekoller kuruldu. Kore, Japonya, Hindistan, Hong Kong, Kanada, Romanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Almanya ve daha birçok ülkelerde bilim konuşmaları yaptı, genç yaşta bilimde gösterdiği başarılarıyla milyonlarca gencin bilime heveslenmesine vesile oldu. Yıllar sonra karşılaştığı bilim adamları kendisini örnek alarak bilime girdiklerini söylemişlerdir. Miami evrenkentinde 'Kuramsal Bilimler Merkezini' kurdu. Türkiye'de ilk yaz okullarını düzenleyerek sahalarının en ünlü bilim adamlarını Türkiye'ye davet etmiştir. O zamanlar birkaç yılda Türkiye bilim haritasına konacak duruma gelmiştir.

Hâlen Profesör Oktay Sinanoğlu, bir yandan bilimsel araştırmalarına dış ülkelerde de devam ederken, bir yandan da Türkiye'de bol bol yazılar yazıyor, çeşitli evrenkentlerde, tıp ve bilim kurultaylarında bilimsel, ayrıca Türkiye'nin her köşesinde halka yıllardır genel konuşmalar yapmaktadır. [Manisa, Malatya (2 kez), Gaziantep (2 kez), Tekirdağ (2 kez), Amasya, Sivas, Tokat, Trabzon, Samsun, Mersin, Kastamonu (2 kez), Antalya, Kayseri, Elâzığ, Çorum, İzmir, Van, Bodrum, Edirne, Kaş, Kütahya, Konya (2 kez), Çanakkale, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Ankara, İstanbul, Kozan, Sakarya, Kocaeli]

1962'den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi Fen ödülünü, 1992'de Bilgi Çağı, 1995'te İLESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesi oldu. 2001'de Yerel TV'ler Birliğinin yurt çapında yaptığı halk oylaması sonucunda seçildi. 2002 yılında Antalya'da Uğur Mumcu Bilim Ödülü, TÜRKSAV Türk Dünyası'na Hizmet Ödülü verildi. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye'de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır.

2005 yılında tüm Y.T.Ü. öğrencilerinin oylamasıyla 'Yılın Yıldızları En Beğenilen Bilim Adamı Ödülüne' lâyık görüldü.

2005-2006'da O.D.T.Ü, İ.T.Ü., Yıldız Teknik, Bilkent Evrenkentlerinde Moleküler Biyoloji, Kimya, Matematik dallarında kendi kuramlarını anlatan bilimsel konuşmalar yaptı. Eylül 2001 Kalp Uzmanları Kurultayı, Mart 2005 İstanbul'da Avrupa Birliği Bevliyeciler Kurultayı, Eylül 2005 Çocuk Cerrahisi Kurultayı, 2005 ve 2006 Diyabetik Kurultaylarında hekimlere bilimsel konuşmalar yaptı. 2006 Mart ANSİAD Antalya İşadamları Derneği'ne ve Antalya Barosuna (ve 2006'nın şu ilk yarsında daha birçok kınuşmalar yaptı. Mayıs 2006'da kendisine Karaman Valisi ve Karaman Belediye Başkanınca 'Karamanoğlu Mehmet Bey- Türk Diline Üstün Hizmet Onur ödülü, Türk Dil Kurumu, Ankara'da verildi.

Mayıs 2002'de Hollanda'da, Mart 2004 Ft. Lauderdale, Florida, 2004 Haziran Köln Türk Üniversiteliler Derneği, 2005 Kasım Tampa,FL, 2006 Ocak Viyana'da Türk Akademisyenler Derneğinde, 2006 Şubat Voralberg-Avusturya'da yaşayan yurttaşlarımıza ve öğrencilerimize yerine göre bilimsel yerine göre Türkçe, Türkiye ve dünya konularında, ayrıca Avrupalılara 'Dünyanın gidişatı ve Avrupa Birliği' hk.da konuşmalar yaptı.

Eğitim-Bilim dergisinde ve Bilim Ütopya dergisinde bilimsel konulu makaleleri yayınlanmaktadır. 1978'de eski TDK'dan Fiziksel Kimya Terimleri sözlüğü yayınlanmıştı. Şimdi de Açıklamalı Fizik-Kimya- Matematik Seçme Ana Terimleri Sözlüğü yayına hazırlanmaktadır.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları


7 ADET
Bye Bye Türkçe

Bye Bye Türkçe


Oktay Sinanoğlu
İnce Kapak
46,00 TL %15 39,10 TL
Büyük Uyanış

Büyük Uyanış


Oktay Sinanoğlu
İnce Kapak
46,00 TL %15 39,10 TL
Adam

Adam


Oktay Sinanoğlu
İnce Kapak
36,00 TL %15 30,60 TL
Ne Yapmalı?

Ne Yapmalı?


Oktay Sinanoğlu
İnce Kapak
46,00 TL %15 39,10 TL
Göçmen Hamamı

Göçmen Hamamı


Oktay Sinanoğlu
İnce Kapak
36,00 TL %15 30,60 TL
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.