Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Steven Weinberg

Steven Weinberg, 3 Mayıs 1933 yılında New York'ta Frederick ve Eva Weinberg'in oğlu olarak dünyaya geldi.


Bilime olan ilgisi erken yaşlarda başlayan Weinberg, lise öğrenimini Bronx Fen Lisesi'nde tamamladı. Weinberg, bu okuldan 1950 yılında mezun oldu.


1954 yılında Cornell'de lisans eğitimini tamamlayan Weinberg, yüksek lisansını Kopenhag'taki Teorik Fizik Enstitüsü'nde tamamladı. Steven Weinberg, bu yıllarda araştırmalarına David Frisch ve Gunnar Kallen yardımıyla başladı.


Yüksek lisans eğitiminin ardından Amerika'ya dönen Weinberg, burada Princeton Üniversitesi'nde doktora yapmaya başladı. Doktora eğitimini Sam Treiman önderliğinde 1957 yılında tamamladı ve Doktor unvanı kazandı.


1957 ve 1959 yılları arasında Columbia Üniversitesi'nde çeşitli araştırmalarda bulundu. 1959'dan 1966'ya kadar Berkeley'de görev aldı. Weinberg, burada oldukça çeşitli konularda araştırmalarda bulundu. Bunların arasında zayıf etkileşimli akımlar, kuantum alan teorisi, simetri kırılması ve saçılma teorisi bulunur.


Steven Weinberg, 1961 ve 1962 yılları arasıdna astrofizik alanına ilgi duymaya başladı. Nötrinolar üzerine makaleler yazdı ve "Kütleçekimi ve Kozmoloji" adlı kitabının çalışmalarına başladı. 1965 yılına doğru cebir ve doğal simetri kırılımları üzerine çalışmalara başladı.


1966'da Berkeley'den ayrıldı ve Harvard'da eğitim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bu unvanını 1969 yılına kadar sürdürdü. Steven Weinberg ayrıca M.I.T'de (Massachusetts Institute of Technology - Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) misafir profesör'lük yaptı. Ardından M.I.T'deki Fizik Bölümü'ne profesör olarak atandı.

Weinberg, bu görevi Viki Weisskopf'tan devraldı.


Steven Weinberg, 1973 yılında Harvard Üniversitesi'nde profesörlük görevini kabul etti. Aynı zamanda Smithson Astrofizik Rasathanesi'ne uzman bilim insanı olarak önerildi.


Steven Weinberg, 1970'lerin sonuna doğru kuantum kromodinamikleri olarak bilinen zayıf ve elektromanyetik etkileşimler birleştirilmiş teorisi üzerine yoğunlaştı.


Steven Weinberg, 1977 yılında "İlk Üç Dakika: Evrenin Kökenine Modern Bir Bakış" adlı kitabını yayımladı. Weinberg, bu kitapta evrende Büyük Patlama'nın hemen ardından yaşanan ilk aşamalarda hangi koşulların yaşandığını açıklamaya çalışmıştır. Steven Weinberg, bu açıklamaları yaparken Kozmik Mikrodalga Arkaalan Işınımı'nın keşfinin hikayesini de kitapta anlatmıştır. Bu keşif, 20 Mayıs 1964 yılında radyoastronomlar Robert Wilson ve Arno Penzias tarafından gerçekleştirilmiştir. Kozmik Mikrodalga Arkaalan Işınımı'nın keşfiyle Büyük Patlama'dan bugüne ne kadar süre geçtiği, evrenin ne kadar genişlediği, mevcut ısısı gibi çok çeşitli bilgilere erişim sağlanmıştır. Ülkemizde önce Tübitak Yayınları tarafından, ardından Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlanan İlk Üç Dakika adlı kitapta bu bilgilere ulaşmak mümkündür. Akıcı diliyle ve içerdiği bilgilerle İlk Üç Dakika, kesinlikle okunması gereken bir kitaptır.


Eserleri ve Katkıda Bulundukları


2 ADET
İlk Üç Dakika

İlk Üç Dakika


Steven Weinberg
İnce Kapak
20,37 TL %35 13,24 TL
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız