Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tim Burton

Tim Burton Kimdir?

Yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı ve aynı zamanda oyuncu da olan Tim Burton, sinemanın her alanına el atmış. Daha ziyade yönetmen kişiliğiyle tanıdığımız Burton, 'Batman', 'Batman Returns' ve 'Batman Forever ' gibi yüksek hasılat toplayan aksiyon filmlerinin yönetmenliğini yaparak geniş kitlelere kendini tanıttı. 1994 yılında çektiği 'Ed Wood' ve 1996 tarihli 'Mars Attacks' filmleriyle gündemden hiç düşmeyen yönetmen, 'Sleepy Hollow'un ardından 2001 yılında gösterime giren 'Planet of the Apes' filmiyle karşımıza çıktı. Küçük yaşlardan itibaren resimle ugraşan ve daha sonra Kaliforniya Sanat Enstitüsü'ne giren Burton, uzun bir süre Disney'de çalıştı. Gerçekte kendi bireysel duyarlılığına hiç de yakın olmayan Disney'de çalışmasının tek nedeni, Disney'in kendi bireysel projelerini gerçekleştirme imkanı vermesiydi. 6 dakikalik siyah-beyaz canlandırması 'Vincent' ( 1982 ) ve ardından çocuklar için sakıncalı bulunan 27 dakikalık 'Frankenweenie'i gerçekleştiren Burton, 1985 yılında çektiği 'Pee-wee's Big Adventure' filminin sürpriz bir şekilde başarılı olmasından cesaret alarak 1988 yılında yüksek dozajlı bir komedi filmi olan 'Beetlejuice'i (Beterböcek) çekti ve tam anlamıyla sinema dünyasına girmiş oldu. Bunun yanı sıra 'Tim Burton's the Nightmare Before Christmas' adlı çizgi filmin yaratıcısı olarak da ün yaptı.

1989 yılında çektiği 'Batman' ile ilk yüksek bütçeli filmine imzasını atan yönetmen, filmin bütün zamanların en iyi filmi olarak gösterilmesinin verdiği güvenle Hollywood'un sayılı bütçe anlamında özgür olan yönetmenleri arasına girdi. 1990 yılında çevirdiği 'Edward Scissorhands' ile eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Yapımcılığını da üstlendiği bu filmle yaratıcılığının doruklarına çıkan Burton, aynı zamanda filmin oyuncularından Johnny Depp ile, ileride daha da gelişecek olan, bir iş arkadaslığının zeminini hazırladı. 1992 yılında 'Batman Returns' ile serinin ikinci filmini de çeken Burton, Warner Bros'un sunduğu mali olanaklar sayesinde yaratıcılığını özgürce sergileme olanağına sahip oldu. Fakat filmin aynı başarıyı gişede de tekrarlayamaması Warner Bros'u aynı derecede memnun etmedi. Bütün Zamanların En Kötü Yönetmeni olarak gösterilen efsanevi yönetmen Ed Wood'un hayatını konu alan 'Ed Wood' ( 1994) filmi ile gişede yeniden hezimete ugradı.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları

3 ADET
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.