Çocuk Kitaplığı İçin Yaratıcı Fikirler

Kitap sevgisi sonradan edinilen değil, erken yaşlarda kazanılan bir özellik. Çocukların kitap okumayı sevmesi içinse ebeveynlere büyük rol düşüyor. Yapılan pek çok araştırmanın da gösterdiği üzere kitap okuma alışkanlığı ebeveynlerin çocuk üzerindeki yönlendirmeleri ve onlara bu alışkanlığı sevdirmeleri ile mümkün oluyor. Çocuğunuzun kitaplarla ilişkisini eğlenceli ve aynı zamanda oyun dolu bir hale getirerek onlar için ilgi çekici bir dünya yaratabilirsiniz. Bunun içinse ilk akla gelenlerden biri çocuğunuzun severek büyütmek isteyeceği bir kitaplık fikri olacaktır. Renkli ve çeşitli malzemeler kullanarak çocuğunuzun yaratıcılığını ve kitap merakını güçlendirdiğiniz tasarımlar yapmak sizin elinizde...

Duvar kitaplığı çocuk odasında yer kazanmak açısından oldukça işe yarar bir tercih. Duvara monte edilebilir olduğu için oda içinde fazla yer kaplamayan bu kitaplıklar standart dikdörtgen ve kare formlarının yanı sıra farklı şekil ve ebatlardaki seçenekleriyle de ilgi çekici. Eğer duvar kitaplığınızı daha da eğlenceli kılmak istiyorsanız çocuğunuzla birlikte boyayıp süslediğiniz aktiviteler yapabilirsiniz. Yine duvara monte edilebilir tel sepetler, alışılmışın dışında bir duvar kitaplığı alternatifi olabilir. Diğer yandan kumaştan kendinizin yapacağı büyük cepli tasarımlar da çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Kumaştan yapılma büyük cepli duvar kitaplığınızı çocuğunuzun yatağının başucuna asabilir, uykudan önce onunla birlikte kitap okuyabilirsiniz.

Bir diğer seçenek olan raf kitaplık ise en az duvar kitaplığı kadar kullanışlı. Çeşitli uzunluklarda istediğiniz kadar rafı üst üste gelecek şekilde sıralayabilir, kalın halatlar ile yanlarından birbirine bağlayarak dekoratif bir görüntü yakalayabilirsiniz. Diğer yandan iki duvar rafını V şeklinde monte ederek çocuğunuz için daha yaratıcı ve eğlenceli görünümde alternatifler de üretebilirsiniz. Söz konusu yaratıcı kitaplık olduğunda seçenekler de sizin hayal gücünüzle orantılı olarak artıyor. Tahta ya da plastik iki ya da üç kasayı ağız kısmı dışa gelecek şekilde yan yana sıralayıp üzerine bir minder yerleştirerek bir yer kitaplığı yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz kitaplarını okuyabildiği bir okuma alanına da sahip olabilir. Kasaları boyamak ve süslemek ise cabası...

Çocuk kitapları ile kitaplığınızı büyütün

Yaratıcı bir çocuk kitaplığı yaptıktan sonra iş bu kitaplığın içini doldurmaya geliyor. Bu noktada birbirinden çeşitli o kadar seçenek var ki doğru çocuk kitabını seçmek her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk şey, çocuğunuzun yaş grubuna uygun çocuk kitaplarını bulmak. Hemen hemen tüm çocuk kitaplarının kapağında rastlayacağınız bu bilgiyi kitap seçerken mutlaka kontrol etmelisiniz. Resimli kitaplar çocukların hayal dünyasını zenginleştirecektir. Bu yüzden çocuklar için kitaplar söz konusu olduğunda resimli ve renkli kitaplara yönelmelisiniz. Bununla birlikte eğitici ve öğretici içerikte olan kitapları tercih ederek çocuğunuzun zihinsel ve düşünsel gelişimine de katkı sağlayabilirsiniz. Son olarak özenli olmanız gereken bir diğer konu, alacağınız kitabın çocuğunuzda merak ve ilgi uyandırması gerektiği. Dolayısıyla kitap seçerken onun ilgi alanları ve merakları yönünde tercih yaparsanız, kitap okumak daha keyifli hale gelecektir.

Çocuğunuzun kitaplığı için kitap önerileri

Kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda çocuğunuza kazandırmak istiyorsanız, piyasada bu amacınıza destek olacak çok sayıda kitap var. Öyle ki 0-3 yaş aralığındaki bebeğiniz için bile pek çok kitap alternatifi bulunuyor. Julia Donaldson ve Axel Scheffler imzalı Meşe Palamudu Ormanı serisi bu yaş grubu çocuklar için harika bir hediye olacaktır. Tavşan Uykusu, Postacı Ayı ve Tilki’nin Çorapları isimli kitaplardan oluşan bu seri, renkli ve ilgi çekici tasarımları kadar içeriğiyle de çocukların hoşuna gidiyor.

6-10 yaş aralığındaki çocuklar artık okuma yazma öğrendikleri için kendi kitaplarını kendileri seçmek konusunda da daha yetkin olurlar. Bu yaş grubundaki çocukların zihinsel gelişimleri de ileri seviyede olduğu için takip gerektiren, çok karakterli ve olay örgüsü daha karmaşık hikayeler okumaya başlayabilirler. Çocuk edebiyatının önemli ismi Sevim Ak’ın, kardeş sahibi olmanın karmaşık duygularını bir çocuğun gözünden aktaran Ada ve Adam kitabı ya da Peter Brown’ın farklı olmanın güzelliğini anlattığı Bay Kaplan Yabana Çıkıyor gibi kitaplar çocuğunuzun hayat görüşünü ve karakter gelişimini destekleyecek türden.

dr.com.tr’nin oldukça zengin çocuk kitapları dünyasından seçeceğiniz kitaplarla çocuğunuzun kitaplığını büyütmeye hemen başlayabilirsiniz. Unutmayın ki zengin bir kitaplık hayattaki en büyük zenginliktir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.