Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mikro İşletmeler

Mikro İşletmeler

Mikro İşletmeler

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Osman Sirkeci
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 2789788610740 | Format : Epub

1923 İzmir İktisat Kongresinde “Türk insanını girişimci yapmak” şeklinde belirlenmiş bulunan stratejik hedef henüz arzu edilen manada gerçekleştirilememiş olması nedeni ile hem günümüzde hem de geleceğe yönelik olarak cumhuriyetin yüzüncü yılına tekabül eden 2023 yılı hedefleri bakımından güncelliğini korumaktadır. Benzersiz küresel bir iktisâdi entegrasyon olan Avrupa Birliği ve OECD tarafından 2000 yılında Bologna Şartları olarak kabul edilen “Yerelleşme – Kümeleşme – Küreselleşme” kavramları ile KOBİ’lere yeni yaklaşım perspektifinin çerçevesi belirlenmiş bulunmaktadır. Avrupa Birliği Her iktisâdi faaliyet birimi girişimdir şeklindeki yalınlaştırılmış tanımı ile çok güçlü bir Mikro Girişim potansiyeline sahip beşeri insan kaynaklarının önemini ve rolünü gündemin en önemli konusu haline getirmiştir. Ancak benimsenen maliye politikaları kapsamındaki malî teşvikler ve diğer uygun alt yapı kaynakları ile anlaşılır ve toplumsal insan eyleminin merkezi amaçları arasına, yerleştirilebilmesi halinde bu hedeflere ulaşılabilmesi mümkündür. Bu çalışma kapsamında yaklaşık bir asırdan beri kuvvetle arzu edilen dinamik ve yenilikçi Girişimci olabilmek büyük hedefine, ulaşılması hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek sürece pozitif katkılar sunabilmek amaçlanmaktadır.

Yeni yaklaşım ile genel olarak KOBİ’ler kümesi ve mikro girişimler nicel ve nitel özellikleri ile birlikte mevcut yanılgılı tahminlerin ötesindeki küresel ve yerel boyutlarıyla irdelenmektedir. Bu kümenin bilimsel ve bütünlüklü analizi ve kavranışı ile doğru sonuçlara ulaşılması ve etkin ekonomik-politik tedbirlerin alınması mümkün olabilecektir.

MİKOBİ’ler küresel ve ulusal sosyo-ekonominin en dinamik kümelerinden biridir. Son 50 yıl içinde önemli ve etkin rolleri anlaşılmaya başlayan MİKOBİ’ler, bugün “Ekonominin temel taşı, can damarı, lokomotifi” olarak tüm dünyanın gündeminde bulunmaktadır. Değerli MİKOBİ dostu, yenilikçi, girişimci vizyon sahibi akademisyenimiz, çalışkan öğrencimiz ve yaratıcı hocamız Dr. Osman Sirkeci, hızla globalleşen dünyamızın içinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve yeni açılımlarla ilgili bıkmadan, usanmadan ve ısrarla, özellikle de KOBİ'lerle ilgili farkındalık oluşturan bilimsel-pratik çalışmalarını elinizdeki bu eserle tüm okurlarıyla paylaşmaktadır.

Her dönem ve sistemde büyük, güçlü kurum ve kuruluşlar sorunların üstesinden gelebilmektedirler. Ekonomik sorunlar karşısında olduğu gibi yeni açılımlara uyum sağlama konusunda da zorlanan genelde KOBİLER olmaktadır.

Sosyo-ekonomik kalkınma, istihdam ve toplumsal refahın arttırılmasına sağlanan katkılar, ortaya çıkan vergi kaybı ve maliyetlerden yüksek olduğu sürece mali teşvik sisteminin etkinleştirilip efektif kılınarak devam ettirilmesi ile ancak toplumsal sözleşmenin ve bu toplumsal ihtiyacın ürünü olan devletin asli görevini yerine getirebilmesi sağlanmış olacaktır.

Efektif ve toplumsal perspektifli teşvik stratejileri ve politikaları ile piyasa ekonomisinde eşitsiz rekabet ve haksız rekabetin neden olduğu aksaklıklar nispeten giderilebilecek, optimal kaynak kullanımı ve dağılımı hedeflerine yaklaşılmış olacaktır.

Piyasa ekonomisinin mevcut küresel koşulları ve sorunları kendine özgü değişim süreci içerisinde dönüşüm tedbirlerinin ve çözümlerinin gerektirdiği vizyona uygun düşen destek stratejileri ve planları ile asırlık 2023 yılı hedeflerine ulaşmak mümkün olabilecektir

Dr. Osman Sirkeci bu gerçekten hareketle 35 senedir KOBİLER'le ilgili yürüttüğü çalışmaları ve AB’nin son yıllardaki KOBİLER'le ilgili hazırladığı taslakları çok yakından takip ederek yürüttüğü çalışmalarını Almanya, Türkiye ve diğer Türk Cumhuriyetleri’nde katıldığı birçok konferans, seminer ve toplantılarda KOBİ'lerin ve diğer bilgi kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız