Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mimari Paralaks

Mimari Paralaks

Mimari Paralaks

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Slavoj Zizek
Yayınevi : Encore
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 2790000693446 | Format : Epub

Slavoj Zizek'in Encore için seçtiği popüler kültür metinlerinden oluşan "Bilinmeyen Bilinenler" adlı küçük kitaplar serisinden yayınlanan Mimari Paralaks'ta dış ve içeri arasındaki boşluğu mimarinin nasıl çok amaçlı, eşitlikçi görünüm altında doldurmaya çalıştığı tartışılıyor. Zizek zamanımızın gösteri merkezlerinin, AVM'lerinin aslında şehrin "artıklarının"
dışlandığı ütopik mekanlar olduğunu, her ne kadar eşitlikçi görünse de bu mekanlara erişimin gizlice filtrelendirildiğini ileri sürer. Bu alanların görkemli yüce özelliklerinin arkasında tabii ki kapitalist ticaret zihniyeti yatmaktadır.

Zizek şöyle sonlar:
"Hayallerimi ayaklarının altına serdim,
Usul usul yürü,
Hayallerimin üzerinde yürüyorsun çünkü."

William Butler Yeat'in bu dizeleri mimariye de gönderme yapar; en nihayetinde benim mimariye uyarım şudur: Planlarınızı yaptığınızda yumuşak adımlar atın, çünkü sizin binalarınızda yürüyüp onlara bakacak insanların hayalleri üzerinde yürüyorsunuz.
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2011

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız