Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


MÜLKİYET HAKKI ÇERÇEVESİNDE ÇIRAQOV DAVASI

MÜLKİYET HAKKI ÇERÇEVESİNDE ÇIRAQOV DAVASI

MÜLKİYET HAKKI ÇERÇEVESİNDE ÇIRAQOV DAVASI

Yayınevi : Astana Yayınları
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 1230004287001 | Format : Epub

Bilindiği üzere, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yüzyıllardır devam etmekte olan Yukarı Karabağ sorunu neticesinde, Azerbaycan topraklarının % 20’si ilhak edilmiş ve uluslararası hukuk tarafından güvence altına alınan en temel insan hakları ihlâl edilmiştir. Sorunun çözümü için sorunun tarafları ve onların doğal müttefiklerinin yanında, uluslararası toplumun önemli aktörleri de devreye girmiştir. Yine uluslararası örgütler zemininde de sorunun çözümü için girişimler yapılmış, Ermenistan’ın ilhak edilmiş topraklardan geri çekilmesi talep edilmiş ancak bu girişimler, bir sonuç getirmemiştir. Bugün itibarıyla bakıldığında, Yukarı Karabağ’da hâlâ insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır.
Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi’ne üye olması ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olması, yapılan ihlallerden dolayı mağdur olan kişilerin Avrupa İ nsan Hakları Mahkemesi’ne baş vurmalarının yolunu açmış tır. Bu bağlamda “Çıraqov ve diğerleri / Ermenistan” kararı, Yukarı Karabağ sorunu çerçevesinde Avrupa İ nsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan baş vuru üzerine verilmiş ilk karardır. Söz konusu dava, Ermenistan’ın ilhakı sonucunda kaçmak zorunda kalan 6 Azerbaycan vatandaş ının mülkiyet, özel hayata ve aile hayatına saygı, etkili baş vuru haklarının ve ayrımcılık yasağ ının ihlâli ile ilgili yapılan baş vuru üzerine açılmış tır.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından 16 Haziran 2015 tarihinde verilen “Çıraqov ve diğerleri / Ermenistan” kararı, Yukarı Karabağ sorununun çözüm sürecinde önemli bir yere sahip olacaktır. Zira uluslararası yargı zemininde ilk kez Ermenistan, işgalci devlet olarak nitelendirilmiştir. Bu karar, Yukarı Karabağ sorunu neticesinde yerinden edilmiş ve hakları ihlal edilmiş kişilere emsal teşkil edecek; bu kişilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmalarının yolunu açacaktır. Bu sebeple “Mülkiyet Hakkı Çerçevesinde Çıraqov Davası” çalışması ile henüz incelenmemiş olan “Çıraqov ve diğerleri / Ermenistan” kararının irdelenmesi ve Yukarı Karabağ sorununun tarihi ve hukuki açıdan ele alınması amaçlanmıştır.


x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.