Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nietzsche Wagner'e Karşı

Nietzsche Wagner'e Karşı

Nietzsche Wagner'e Karşı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 2789785920151 | Format : Epub

" Nietzsche'nin yaşamında ve yapıtlarında çok önemli bir yeri vardır Wagner'in. Schopenhauer'in betimlediği "dâhi" örneğini Wagner'de bulduğuna inanan ve onunla birlikte olduğu anları, "tann katında olmaya" benzeten Nietzsche, tüm yaşamı boyunca Wagner'den etkilenmiş, ona büyük saygı duymuş, daha sonraları Wagner'e veryansın ettiği yazılarında bile bu duygularını korumuştur.

Nietzsche'nin ilk yapıtı sayılabilecek "Tragedya'nm Doğuşu"nda (1871), "Richard Wagner Bayreuth'da"da ve çıldırmadan bir yıl önce yazdığı "Wagner Olayı"nda (1887) ve son yapıtı olan "Nietzsche Wagner'e Karşı" (1887) adlı denemesinde ortak payda hep Wagner ve müziktir. Görülüyor ki, Nietzsche'nin Wagner'le başlayan yazarlık serüveni gene Wagner'le noktalanmıştır."

"..."Richard Wagner Bayreûth'da" adlı yapıtında da bu görüşleri yineler ve Wagner'i gene göklere çıkarır. Neler olmuştur da, Nietzsche, "Tradgeyanın Doğuşu"nu yazdıktan onaltı yıl sonra "Wagner Olayı" ve "Nietzsche Wagner'e Karşı"da, bu denli sayıp sevdiği Wagner'e böyle acımasızca saldırmıştır? Bu büyük tutum değişikliğinin nedeni nedir?..."

Format: epub32x32.png

Sayfa Sayısı: 75

Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız