Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Üzerine 3. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi: Uyuşmazlık Çözümü,

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Üzerine 3. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi:...

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Üzerine 3. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi: Uyuşmazlık Çözümü,

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 2789785934349 | Format : Epub

Genişletilmiş Karadeniz Bölgesi, Soğuk Savaş sonrası dönemde hem dünya siyasetinde hem de bölgesel politikalarda her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.

Bir yandan Genişletilmiş Karadeniz Bölgesi, hem petrol ve doğal gaz üreten ülkelere hem de bu kaynaklara yoğun bir şekilde ihtiyaç duyan devletlere komşudur. Bu nedenle bölge, enerji nakil hatlarının kesiştiği bir coğrafi konuma sahiptir.

Aynı zamanda yoğun ve kalabalık nüfusuyla, dünya ekonomisinde üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir pazar konumundadır. Bölgenin, Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarına da komşu olması, bölgeye daha dazla jeo-ekonomik bir güç sunmaktadır.

Ayrıca bölge, jeo-stratejik açıdan dünya siyasetinin neredeyse tam merkezi konumunda yer almaktadır. Özellikle Rusya ve ABD gibi güçlü devletler, bölge üzerinde etkilerini yeniden inşa etmeye çalışırken, kendilerine "sadık" müttefikler edinme çabası içerisindedir.

Fakat diğer taraftan bölge, çeşitli alanlarda dünya siyasetine olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Öncelikle bölge, dondurulmuş çatışmalar nedeniyle, dünya güvenliğini tehdit etme potansiyelini bünyesinde taşımaktadır. Hatırlanacağı üzere, 2008 yılında Gürcistan konusunda iki büyük devlet az daha silahlı çatışmaya gireceklerdi.

Ayrıca bölge ülkeleri arasında, Avrupa Birliği'nin aksine, çok fazla ortak nokta bulunmamaktadır. Bölge ülkeleri, dini, kültürel, tarihsel ve etnik bakımdan çeşitli farklılıklar içermektedir. Bu da, bölgesel işbirliği girişimlerinin hayata geçirilmesine yönelik atılan adımları boşa çıkarmaktadır.

Bölgenin bu jeo-stratejik, jeo-kültürel ve jeo-ekonomik önemini göz önünde bulunduran Sakarya Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü, 15 - 17 Ekim 2012 tarihleri arasında, Üçüncü Mavi Karadeniz Uluslararası Kongresi'ni düzenlemiştir. Sorun Çözümü, İşbirliği Arayışları ve Demokratikleşme kavramları, Kongrenin ana temaları olarak seçilmiştir.

Kongrenin temel amacı, Genişletilmiş Karadeniz jeopolitiği ve bu jeopolitik alana komşu Avrupa Birliği, Orta Asya ve Ortadoğu üzerine akademik çalışmalar ortaya koyan uzmanları bir araya getirmektir. Kongrenin temel konu başlıkları da şunlardır: Dünya ve bölge siyasetinde Karadeniz Jeopolitiğinin konumu, sorun çözümü ve barış girişimleri, uluslararası ve bölgesel örgütlerin faaliyetleri, Avrupa Birliği'nin bölgesel politikası, Türkiye, Rusya, ABD, AB ve NATO'nun Avrasya üzerine yaklaşımları, dondurulmuş bölgesel sorunlar, ekonomik sıkıntılar ve işbirliği arayışları, enerji güvenliği ve Ortadoğu'daki gelişmeler.
Kongrede, otuza yakın bildiri sunulmuştur. Elinizdeki Kongre Bildirileri Kitabında, sunulan bildirilerin tam metinleri yer almaktadır. Her bir metin, editörler ve yardımcı editörler tarafından incelenmiş ve bu sayede hakemlik kurumu işletilmiştir.
Kongre'de sunulan bildiriler, altı bölüm başlığı altında yeniden organize edilmiştir.

Format: epub32x32.png

Sayfa Sayısı: 388

Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız