Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yalanın Siyaseti
Yalanın Siyaseti

Yalanın Siyaseti

10/10 - 4 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Yalın Alpay
Yayınevi : Destek Yayınları
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 9786254410802 | Format : Epub

Yalanın Siyaseti E-Kitap Açıklaması

Yirmi birinci yüzyılda yalan, siyasetçi ve yönetilenlerin ortaklaşa inşa ettiği bir olguya dönüştü. Yeni olan, siyasetçilerin yalanları değil, kitlelerin buna verdiği tepkidir.

Hakikatin önemsizleşmesi (post-truth), toplum görüşlerinin oluşmasında duyguların ve kişisel inançların, hakikatin önüne geçmesidir. Böyle bir ortamda, destekçisi olan kitlenin inançlarına ve önyargılarına uygun olduğu sürece liderin tutarsız savlar ileri sürmesi, yolsuzluk yapması, ekonomide, dış siyasette başarısız olması önemini yitirir. Bunların tümü iç-dış düşmanlar, terör örgütleri, casuslar, ülkenin gelişmesini istemeyen seçkinler gibi, çoğunlukla “icat edilmiş” kesimlere yıkılır.

Yalanın meşrulaştırılması, felsefede “safsata” (fallacy) adı verilen hileli akıl yürütme teknikleriyle yapılır. İlk kez Aristoteles’in sınıflandırdığı bu teknikler üzerine İbn Sina’dan Schopenhauer’a kadar pek çok felsefeci kitaplar yazdı.

Bu kitapta önce hakikatin önemsizleşmesi dönemi üzerine genel bir bilgi edinecek, ardından siyasetçilerin en çok kullandıkları 48 hileli akıl yürütme yöntemini örnekleriyle birlikte okuyacaksınız. Kitlelerin farkında olmadan, siyasetçilerle kol kola ürettikleri yalanın nasıl inşa edildiği karşısında hayrete düşeceksiniz.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorumlar 3
Yeni Dünya

Kitapta, bilinen hususlar güzel ve anlaşılır sade bir şekilde ifade edilmiş, yaşamın içinde karşılaşılan hususlar daha nasıl açıklansın.

12.02.2021

Türkiye'nin durum analizi

Türkiye'nin gerçeğini bir kavramla açıklamak. Ülkenin nadir beyinlerinden birinin yazdığı bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Sadece akademisyenlerin okuyup anlayabileceği bir dille yazılmamış olması kitabın bir artısı. Çok hızla okunabilen bir kitap.

02.02.2021

Farklı bir bakış

YouTube videolarının çoğunu seyrettikten sonra kitaplarını almaya karar verdim.

23.01.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.