Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar

Yayınevi : Klasik Kitaplar
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 1230003608876 | Format : Epub

Bu roman yazarın Sibirya’daki sürgün ve mahkûmiyet yıllarından sonra yazdığı üçüncü romanıdır. Bu roman yazara büyük bir şöhret kazandıracak olan Suç ve Ceza adlı romanından önce yayınlanmış çıktığı Avrupa gezisinde sonra basılmıştır. Bu geziden sonra sara nöbetleri ve kumar borçları yüzünden sıkıntılı günler yaşamaya başlayan yazar, yazacağı romanlar için yayıncılardan aldığı avanslar ile ayakta durmaya çalışıyordu. Bu nedenle bu romanı da çabuk çabuk yazıp bitirmek zorunda kaldığı günlerde yazılan bir romanıydı.

Dostoyevski, bu eserini köleliğin ortadan kaldırıldığı 1861 yılından sonra yazmıştı. Kimi eleştirmenlere göre ise bu Çernişevski'nin Sosyalist düşünceler ile yazdığı "Nasıl Yapmalı" adlı ütopik sosyalist eserine bir nevi cevap vermiş, Çernişevski'nin romanındaki iyimserliğin karşısında Yeraltı'nın karanlık gurultusunu seslendirmişti.


x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız