Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


En Popüler Yeni Yıl Hedefleri | D&R

EN POPÜLER YENİ YIL HEDEFLERİ

Her yeni yıl yeni başlangıçlar demektir. Bu yüzden her yılbaşında gelecek yıla ait bazı planlar ve gerçekleşmesi hedeflenen programlar belirlenir ve bu amaçlara ulaşmak için yıl boyu çaba gösterilir. Kimileri biten yılla beraber gerçekleştirmeyi arzu edip de gerçekleştiremedikleri konusunda daha kararlı olmak yolunda kendine söz vererek yeni yıla daha güçlü bir adım atarken, kimileri hayatında değiştirmek istediklerinin üzerine giderek yeni bir sayfa açar. Yapılan pek çok bilimsel araştırmaya göre de yeni yıl kararları alan insanlar, almayanlara göre hedeflerini gerçekleştirmede 10 kat daha başarılı olmaktadır. Bunun sebebi en temelde ne istediğini bilmek ve o yolda ilerlemekten geçer. Bu istekler kişisel gelişim odaklı da olabilir, kariyer hedefi de taşıyabilir. Önemli olan istediğiniz şeyin ne olduğuna karar vermek ve bu yolda yeni yıl ile beraber yepyeni adımlar atabilmektir.

En Popüler Yeni Yıl Hedefleri | D&R

Yeni yılda en çok hedeflenen şeyler

Psikologlar ve kişisel gelişim uzmanlarının hemfikir olduğu konu yeni yıl planları yaparken hedef belirlemenin önemi yönündedir. Psikologların gözünden bakıldığında, hedef belirlerken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında “yapacağım”, “gerçekleştireceğim” ile biten olumlu cümleler kurmak gelir. Öte yandan hedeflerinizi belirlerken gerçekçi davranmalı ve bu yolda kendinize en uygun rotayı çizmelisiniz.

Başarabileceğinize dair kendinize olan inancınızı yıl boyu körüklemeli; fakat çizdiğiniz rotada birtakım şeylerin umduğunuz gibi gitmeme ihtimaline karşılık da esnek olmalısınız.

Nihayetinde başarılarınızın farkına varmak ve kendinizi ödüllendirmek, sürecin en zevkli taraflarından biri olacaktır.

Yeni yıla dair en popüler hedefler genelde yeni iş fikirleri içeren ya da kendini geliştirme odaklı olanlardır.

Bu konuda yapılan araştırmalara katılan insanların verdiği cevaplara bakıldığında yeni yıla dair hedefler şu şekilde sıralanabilir: Kilo verme, daha düzenli bir yaşam, daha çok tasarruf, sigarayı bırakma, yeni şeyler öğrenme, daha disiplinli ve özverili çalışma, iş değiştirme veya yeni iş kurma, akademik açıdan daha başarılı olma, insanlara karşı daha anlayışlı olma ve daha çok seyahat etme...

Bakıldığı zaman yeni yıldan istenen şeylerin hiçbiri imkansız değil. Burada önemli olan belirlenen hedeflere sadık kalıp onlara yönelik adım atma konusunda da aynı uyumu göstermektir.

En Popüler Yeni Yıl Hedefleri | D&R
En Popüler Yeni Yıl Hedefleri | D&R
En Popüler Yeni Yıl Hedefleri | D&R

Hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı kitaplar

Hedef odaklı düşünmek ve bu hedefleri uygulamaya koymak, yeni bir yıla başlarken pek çoğumuzun arzu ettiği bir şeydir. Hedefleri belirlemek kadar bu hedefler doğrultusunda atılacak adımların sürdürmek de bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü bu, çaba ve istikrar gerektiren bir iştir. Kendinizi sürekli motive etmeniz, inancınızı yitirmemeniz ve hedefleriniz için adım adım ilerlemeniz gerekir. Bu açıdan size yardımcı olacak kaynaklardan yararlanmak, düşünce yapınızı da bu yönde şekillendirmenize yardımcı olacağı gibi uygulama noktasında da size ilham olacaktır.

Doğan Cüceloğlu imzalı Savaşçı okuruna kendisi olmayı ve amaçlarına yönelik adımlar atabilmek için daimi bir mücadeleden vazgeçmemek gerektiğini anlatan bir kitap. Barış Muslu’nun Beynine Format At kitabı ise negatif düşüncelerden bilinçaltımızı arındırıp hedef odaklı düşünme yolunda yeni ufuklar açma konusunda bir rehber niteliğinde.

Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, yani insanın her sabah yataktan çıkmasının bir amacı olduğuna... Ikigai Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı kitabı da hedef belirlemenizde ve yaşamınızın amacının ne olduğunu keşfetmenizde en büyük yardımcınız olabilir. 2002 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Daniel Kahneman’ın iş ve özel hayatımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı açıklarken, başımıza dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini de gösterdiği Hızlı ve Yavaş Düşünme kitabı bu noktada değerlendirebileceğiniz bir diğer seçenek. Son olarak başarı ve hedefe ulaşma noktasında asla vazgeçmeme konularında tüm dünyaya örnek bir ismin sesine kulak vermek isterseniz Steve Jobs’ın Küçük Başlayın, Büyük Düşünün kitabı tam bir esin kaynağı olacaktır.

2019’a sayılı günler kala yeni yıla dair hedefiniz ne olursa olsun ona yön verme ve yeni bir hayata adım atma fırsatını daha fazla ertelemeyin. Bu yıl sizin yılınız olsun!

En Popüler Yeni Yıl Hedefleri | D&R
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.