Harry Potter Kitapları ve Filmleri

EDEBİYAT TARİHİNİN EN SEVİLEN KARAKTERİ HARRY POTTER

J. K. Rowling, bugün nerdeyse tüm dünyanın ismini bildiği yazarların başında geliyor. Oysa bundan yaklaşık 20 sene evvel kimse tarafından tanınmıyordu. Bir kafede otururken yazmaya başladığı hikayenin günün birinde bu kadar sevileceğini o da bilmiyordu muhtemelen. 12 yayıncı tarafından reddedildikten sonra 26 Haziran 1997’de yayımlanan ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı ile başlayan macera, günümüzde popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor. Yedi kitaptan oluşan Harry Potter serisi bugün, 70’e yakın dile çevrilip 400 milyondan fazla satmış, hem okunmaya hem izlenmeye devam eden gerçek bir efsane… Devamını Oku

Sırların peşinde bir büyüme hikayesi

Hayatının ilk 10 yılını asla sevmediği Petunia teyzesi, Vernon eniştesi ve kuzeni Dudley ile yaşamak zorunda kalan, anne ve babasını bir kazada kaybetmiş Harry’nin hayatı Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na girmeye hak kazanması ile bambaşka bir yöne evrilir. Hogwarts’taki yedi yıl boyunca Harry kendi hayatına dair pek çok sırrı keşfederken okur da onun maceraları peşinde bir büyüme hikayesine tanıklık eder.

Gizemlerle dolu bir geçmiş ve büyücülük kariyerinin başlangıcında bir genç… Heyecanın bir an bile dinmediği bu yolculuk, tüm dünyada yediden yetmişe o kadar sevildi ve sahiplenildi ki kitapları raflardaki yerini alır almaz tükendi. Satışa çıkacağı tarihin önceki gününden başlayan uzun kuyruklar, dolup taşan sinema salonları derken muazzam bir efsaneye dönüştü.

En çok okunan çocuk serisi

Serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı 1997 yılında yayınlanmıştı. Harry’nin büyücülük okuluna gelişi ve o güne kadar haberdar olmadığı geçmişi ile tanışmasını anlatan bu kitabı 1998’de yayınlanan ve Harry’nin amansız düşmanı Lord Voldemort’la karşı karşıya gelmesini konu alan Harry Potter ve Sırlar Odası izledi. Serinin üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda Voldemort’un hizmetkarı olduğu düşünülen Sirius Black hikayeye dahil oldu. Dördüncü kitap Harry Potter ve Ateş Kadehi, bir büyücülük turnuvası etrafında şekillenirken beşinci kitap Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Voldemort’a karşı bir araya gelen gizli bir örgütün mücadelesini okurlara aktardı. Seri boyunca okurda büyük merak uyandıran Lord Voldemort'un geçmişini açıklığa kavuşması ise altıncı kitap Harry Potter ve Melez Prens ile mümkün oldu. Bu kitabın yayınlanmasından iki yıl sonra 2007’de yedinci kitap Harry Potter ve Ölüm Yadigarları ile Harry’nin maceraları sona erdi. Seri tamamlandıktan sonra hikayenin 19 yıl sonrasını anlatan tiyatro metni Harry Potter ve Lanetli Çocuk yayınlandı ve çok kısa zamanda en çok satan kitaplar listesinde yerini aldı.

Harry Potter’ın Türkiyeli okurlarla buluşması ise 2001 yılında oldu. Yapı Kredi Yayınları etiketi ve Ülkü Tamer’in çevirisiyle raflardaki yerini alan Türkçe Harry Potter ve Felsefe Taşı çıktığında zaten merakla bekleniyordu ve binlerce satışa ulaştı. Serinin sonraki kitaplarında çevirileri Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu üstlendi. Dördüncü kitap itibariyle de Harry Potter kitapları Türkiye’de tüm dünyayla aynı anda yayınlandı.

Rekorlara imza attı

Harry Potter sadece kitaplarıyla değil, filmleriyle de çokça konuşulmayı başardı. Milyonlarca kopyaya sahip kitaplar, milyar dolarlık gişe rakamlarına ulaşıp rekor üzerine rekor kırdı.

Serinin beyazperde yolculuğu ilk kitabın yayınlanmasından dört yıl sonra, 2001 yılında başladı. Yönetmenliğini Chris Columbus’un üstlendiği ve başrolde Daniel Radcliffe’in olduğu ilk uyarlamadan itibaren Harry Potter filmleri dünya çapında büyük ilgi gördü. Harry Potter ve Felsefe Taşı 975 milyon dolar gibi ciddi bir hasılat yaparken serinin 2011’de yayınlanan son filmi Ölüm Yadigarları II ise 1.34 milyar dolarlık gişe ile sinema sektöründe önemli bir rekora imza attı. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’na dair bir diğer rekor da İngilizce baskının yayımlanmasının ardından ilk 24 saatte 11 milyon satmış olması. Kitap böylece “Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı” unvanını da kazandı.

Harry Potter’a dair her şey D&R’da

Günümüzde Harry Potter çılgınlığı arkada kalmış değil, katlanarak devam ediyor. Harry Potter bir değil birkaç jenerasyonun en sevdiği karakterlerden biri olarak edebiyat tarihine adını yazdırıyor. Tüm bu özellikleriyle popüler kültürde kendine önemli bir yer edinen Harry Potter, şimdiye kadar pek çok bilimsel araştırmanın da konusu oldu. Öyle ki Journal of Applied Social Psychology’de yayınlanan bir araştırmaya göre Harry Potter'ı sevmek kişiyi daha iyi bir insan yapıyor! Aynı araştırma Harry Potter’la duygusal bir bağ kuran gençlerin azınlıklara karşı daha ön yargısız olduğunu da ileri sürüyor.

Harry Potter’a dair aradığınız ne varsa D&R’da bulabilir; tüm dünyayı etkisi altına alan bu serinin kitap ve filmlerine çeşitli kampanya ve indirimlerle avantajlı şekillerde sahip olabilirsiniz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.