KAHVE
FALININ
TARİHÇESİ

Kültürümüzün en özel lezzet geleneklerinden birisi olan Türk kahvesinin ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve farklı oranlarda kavrulması sonucu elde edilen Türk kahvesi, kendi içerisinde dibek ve mırra gibi farklı türlere sahip. Osmanlı İmparatorluğu’nun kahveyle tanışmasına dair iki rivayet var. Bu rivayetlerin ilkine göre kahve 16. yüzyılda Suriyeli iki girişimci tarafından İstanbul’a getirilir. Diğer rivayete göre ise Yemen valisi Özdemir Paşa, Yavuz Sultan Selim'i ziyarete gelirken hediye olarak kahve çekirdeği getirir ve böylece kahve önce saray mutfağının gözde içeceklerinden biri olur, sonra da kültürümüze girer.

Türk kahvesini dünyaya tanıtan ve onu diğer kahve türlerinden ayıran en önemli fark, kahvenin telvesi ile sunuluyor olmasıdır. Pudra kıvamında üretilen kahvenin cezvede su ile demlenmesiyle hazırlanan Türk kahvesi, espresso çeşitlerinin aksine kahve parçacıklarını yani telveyi içerisinde barındırır. Bu telveler de bir başka kadim geleneği, kahve falını doğurur. Türk kahve ritüelinin önemli bir parçası olan kahve falının kökeninin de saraya dayandığı rivayet edilir. Haremdeki cariyeler, canları sıkıldığında hem sohbet etmek hem de etrafa fazla renk vermeden dedikodu yapmak için Türk kahvesi içer, birbirlerine fal bakarlarmış. Günümüze kadar taşınan fal baktırmak geleneği de teknolojinin hızlı gelişimine uyum sağladı ve sanal kahve falı gibi uygulamalarla neredeyse her dakika rahatlıkla ulaşılabilen bir eğlence çeşidi haline geldi.

KAHVESİZ DE
FALSIZ DA
OLMAZ

İnsanların geleceğe olan merakından doğan fal bakma eylemi, binlerce yıldır bazılarının umut, bazılarının ise eğlence kaynağı. Uzman psikologların yorumlarına göre insanlar kendilerini iyi ve güvende hissetmek amacıyla fal baktırıyor. Yani bu anlamda kahve falı baktırmak bir nevi terapi yöntemi. Üstelik günümüzde hepimizin akıllı telefonlarımıza yükleyebildiği ücretsiz fal baktırma uygulamaları sayesinde bol yorumlu kahve falları her an parmağımızın ucunda. Bu uygulamalar diğer iskambil falı ya da tarot kartları ile bakılan tarot falı gibi farklı seçenekleri de sunuyor. Yine de Türk kahvesiyle bir aşk falı baktırmanın yeri her zaman ayrı. Sanal uygulamalar Türk kahvesi falı bakmayı kolaylaştırsa da sezgilerine güvenilen, söylediklerinin doğru çıktığına inanılan birinin fal bakması bambaşka bir deneyim.

Kahve falında üç vakte kadar gidilecek yollar, devasa kısmetler, güzel haberler çıkması hepimizin içine ferahlık verir. Bu anlamda kahve falı bakan kişi, telvelerle oluşan sembolleri geleneksel inanışlarla ve kendi sezgileriyle yorumlar. Kahve falının nasıl bakıldığını fal kitapları sayesinde öğrenip, gördüğünüz sembolleri kahve sözlükleri ile yorumlayarak siz de arkadaşlarınıza fal bakabilirsiniz.

KAHVE FALI
NASIL BAKILIR?

Türk kahvesi falı, açık ara farkla ülkemizde en sık uygulanan fal bakma yöntemi. Çoğu zaman maksat eğlence olsa da kahve falı bakmanın da incelikleri var. Kahve falı bakmak için önce kahveler içilir, tabak kahve fincanı üzerine kapatılır ve ikisi birden ters çevrilir. Fal kapatırken fincanı baş etrafında üç kere döndürmek, "Kahve-i pir kalbime gir, kalbimden çık falıma gir" diyerek dilek tutmak gibi ritüeller de olmazda olmaz. Fal bakma faslına geçmek için ise fincanın iyice soğuması beklenir. Bazıları fincanın üzerine yüzük ya da bozuk para koyar, bu da fincanın daha çabuk soğumasını sağlamak içindir. Kahve falı, fincan sapının olduğu yerden saat yönüne doğru yorumlanır. Sap tam karşıdayken sağda kalan şekiller olumlu, solda kalanlar ise olumsuz yorumlanır. Ayrıca fincanın dip kısmında kalan şekillerin uzun zaman içinde olacakları, yukarıda kalanlar ise yakın zamanda olacakları gösterdiği düşünülür. Kahvenin dibinde çok telve varsa iç sıkıntısına yorulur, fincanın dibinin temiz olması ise iç ferahlığını müjdeler. Fincana bakma faslı bittikten sonra tabaktaki telve fincana akıtılır, bu sırada tabakta oluşan şekillerin de haneyi temsil ettiği düşünülür. Eğer kahve telveleri aracılığıyla güzel şeyler söylenmişse fincanın ve tabağın fal biter bitmez yıkanması gerektiği söylenir. İşte böyle, tatlı ritüellerle dolu keyifli bir eylem kahve falı baktırmak. O yüzden fala inanmayanlar da falsız kalamazlar.

İster kahve falı bakın, ister bakmayın. D&R’ın hediyelik ürünleri arasında bulunan şık Türk kahvesi fincanları ilginizi çekebilir. Eğer arkadaşınız için bir Türk kahvesi fincanı ve bardak altlığı almayı düşünüyorsanız Funtasbig‘in üzerinde arkadaşınızın hoşuna gidecek cümleler bulunan Türk kahvesi fincanı setini inceleyebilirsiniz. Eğer Türk kahvesi fincanınızın yalnızca içinde değil dışında da aşkın izini görmek isterseniz üzerinde Eros ve kalp motifleri bulunan kahve fincanı ilginizi çekebilir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.