Yetişkinlere yönelik kitaplarından tanıdığımız ünlü yazarların çocuklar için kaleme aldığı kitaplardan bir seçki...

Kedi ile Şeytan - James Joyce İki dünya savaşı arası yıllarını Paris’te geçiren James Joyce’un, buradan torunu Stephen’a yazdığı mektupla anlattığı hikaye Kedi ile Şeytan. Dublinliler gibi romanları 20. yüzyıl edebiyatının klasikleri arasında sayılan dünyaca ünlü yazar James Joyce’un bilmediğimiz bir yüzüyle tanışmak için harika bir fırsat.

Kopenhag’ın Kedileri - James Joyce Üstelik Kedi ile Şeytan hikâyesi, James Joyce’un torunu Stephen’a yazdığı tek hikâye değil! 1936 yılında Danimarka’da bulunan James Joyce, Fransa’daki torununa mektupla Kopenhag’ın Kedileri hikâyesini de göndermiş... Joyce’un diğer kitabı gibi yine her yaştan okura hitap ediyor aslında.

Kitaplardan Korkan Çocuk - Susanna Tamaro Özellikle Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabıyla çokça ilgi gören Susanna Tamaro da çocuklar için kalem oynatmış yazarlardan... Tamaro’nun en sevilen çocuk kitabı Kitaplardan Korkan Çocuk’ta da küçük Leopold’la tanışıyoruz. Küçük Leopold, sekizinci doğum gününde gelen hediye paketini heyecanla açar; ne yazık ki, sahip olmak için can attığı bir çift koşu ayakkabısı yerine parlak kaplı iki kitapla burun buruna gelir...

Yaşlı Kadın ve Papağan - Virginia Woolf Ünlü yazar Virginia Woolf'un çocuklar için kaleme aldığı Yaşlı Kadın ve Papağan, küçük ama etkileyici bir hikâye. Yaşlı Bayan Gage, köpeğiyle birlikte yoksul bir hayat sürüyordu. Günlerden bir gün kapısını çalan postacı bir mektup getirdi. Bayan Gage’in kardeşi ölmüş, her şeyini ona miras bırakmıştı. Heyecanla yola çıkan yaşlı hanım, mirası almak için kardeşinin yaşadığı kasabaya varınca onun kendisine beklenmedik bir şey daha bıraktığını öğrendi: Kül rengi bir papağan! 

Babam Süt Peşinde - Neil Gaiman Koralin, Yıldız Tozu gibi dünya çapında ilgi gören kitapların yazarı Neil Gaiman’dan kahkahalarla okunacak sıra dışı bir süt hikâyesi! İki kardeş kahvaltı için buzdolabını açtıklarında büyük bir sorunla karşılaşırlar. Bir eksikleri vardır: SÜT! Buna kayıtsız kalamayan babaları süt almak için soluğu bakkalda alır ama bir türlü eve dönmek bilmez. Ta ki, uzun süre sonra elinde süt ve ceplerinde heyecan dolu serüvenlerle evin kapısında belirene kadar…

Armut Çiçeği Köyü'nün Kargaları - Aldous Huxley Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya romanı, George Orwell’in 1984’üyle birlikte edebiyatta distopya geleneğinin en önemli örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Oldukça üretken bir yazar olan Huxley, yeğeni Olivia de Haulleville için de bir çocuk hikâyesi kaleme almış. Armut Çiçeği Köyü'nün Kargaları, ilk olarak 1967’de yayımlanmış... 

Kanatlı Kediler Masalı - Ursula K. Le Guin Unutulmaz "Yerdeniz" dizisi ve ütopya edebiyatının akla ilk gelen örneklerinden Mülksüzler'in yazarı, fantastik edebiyatın dünyada en çok okunan ustalarından Ursula K. Le Guin’in çocuklar için de yazdığı bir dizi var: “Kanatlı Kediler Masalı.” Dört kitaptan oluşan bu dizide, Le Guin, kedilerin ilginç dünyasını anlatırken, günümüzün sosyal konularını da doğaüstü bir kurguyla işliyor ve masalla gerçeği harmanlıyor. 

Köprü Kitaplar Dizisi 
Günışığı’nın “Köprü Kitaplar” dizisi, çocukları ve gençleri, hem çağdaş Türkiye edebiyatının usta yazarlarının daha önce yayımlanmış yapıtlarıyla hem de günümüzün usta yazarlarının kaleme aldıkları yeni yapıtlarıyla buluşturuyor. Necati Tosuner, Behçet Çelik, Gaye Boralıoğlu, Cemil Kavukçu gibi yetişkinlere yönelik kitaplarıyla tanıdığımız isimlerin, okuma alışkanlığının devamı için “köprü” niteliğindeki bu kitapları dikkate değer.  

Sakız Sardunya - Elif Şafak Sakız Sardunya ne bir roman karakteriydi, ne hayali bir kahraman. İstanbul’da sakin bir mahallede, kendi halinde bir kız çocuğuydu. Saçları yaz mevsiminde sarıya, sonbaharda kızıla çalan kumraldı. Zayıftı ama sıska da sayılmazdı. Yüzü yuvarlak, gözleri elaydı. Artık ünü Türkiye sınırlarını aşan Elif Şafak’ın düşlerinin peşinde koşan çocuklar için yazdığı öykünün kahramanı böyle bir kız çocuğu. Sakız Sardunya’nın, bir internet sitesi olduğunu da hatırlatalım: www.sakizsardunya.com

Atatürk’ün İzinde - Zülfü Livaneli Yetişkinlere yönelik kitaplarından son olarak Huzursuzluk isimli romanını okuduğumuz Zülfü Livaneli’nin, çocuklar için yazdığı kitaplara da bir yenisi eklendi: Atatürk’ün İzinde. Livaneli daha önce, 2016 tarihli Arkadaşıma Veda kitabında, yardımcısı Salih Bozok’un dilinden Atatürk’ün hayat hikâyesini anlatmıştı. Atatürk’ün İzinde kitabı da, Arkadaşıma Veda romanından bölümlerin eşlik ettiği bir yaratıcı düşünme, okuma ve yazma kitabı olarak nitelendirilebilir. 

 

Filtreler
İnce Kapak
İnce Kapak
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.