Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Birinci Doğu Kalkları Kurultayı (1-7 Eylül 1920 Bakü)

Birinci Doğu Kalkları Kurultayı (1-7 Eylül 1920 Bakü)

Birinci Doğu Kalkları Kurultayı (1-7 Eylül 1920 Bakü)

1 - 7 Eylül 1920 Bâkü

Yazar: Yavuz Aslan
Yayınevi :

Kaynak Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789753435147


Elinizdeki kitap, 1-8 Eylül 1920'de Bakü'de toplanan Birinci Doğu Halkları Kurultayı'nın stenoyla tutulmuş tutanaklarını ve bu kurultayla ilgili yerli yabancı ek belgeleri kapsıyor.

Birinci Doğu Halkları Kurultayı'nın toplanması, Üçüncü Enternasyonal'in İkinci Kongresi'nde kararlaştırıldı. Kurultay, Ekim Devrimi sonrasında devrim odağının Doğu'ya, Ezilen Dünya'ya kaydığının Dünya Devrimci Hareketi tarafından görüldüğünün ve bu anlayış doğrultusunda harekete geçildiğinin kanıtıdır.

Kurultay, yakın tarihimiz içinde önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Savaşaımız, Kurultay'ın en önemli tartışma konuları arasındadır. Kurultay tutanakları, emperyalizme karşı mücadelenin iki temel kuvveti; sosyalist hareket ile ulusal kurtuluş hareketleri arasındaki stratejik işbirliğini saptamaktadır.

Kurultay, Ankara Hükümeti önderliğinde yürütülen Ulusal Kurtuluş Hareketi'ni destekleme kararı almıştır. Kurultay'da; sömürgeler ve milliyetler sorunun, toprak sorununun, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarının ve emperyalizmin kapsamlı bir tahlilinin yapılması ve bu konulardaki tartışmalar, bugün için hala önemini korumaktadır.

Birinci Doğu Halkları Kurultayı kitabı, Kurtuluş Savaşımız ve yakın tarihimize ilşikin araştırma ve tartışmalarda önemli bir kaynak kitap, bir başucu kitabıdır.Sayfa Sayısı: 440

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları

Sayfa Sayısı : 440

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız