Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bulgaristan Türklerinin Osmanlı Tarihi

Bulgaristan Türklerinin Osmanlı Tarihi

Bulgaristan Türklerinin Osmanlı Tarihi

Arşiv Belgeleri Işığında Popova ve Gagova Özelinde

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Yazarın Kendi Yayını - Yayınevi Genel Dizisi

Standart Teslimat
25 Temmuz - 27 Temmuz
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786050308396


Bu çalışmada Bulgaristan ve Osmanlı tarihine kısa bir girişten sonra, ağırlıkla Bulgaristan sınırları açılmadan önce, üretimin ve tüketimin en yüksekolduğu 1980'Ü yılların demografik ve ekonomik yapısı ile Bulgaristan'ın Osmanlı tarihindeki yeri ele alınmıştır. Bu doğrultuda Bulgaristan'ın bilhassa kuzey bölgesindeki Türk yerleşimleri hakkında Başbakanlık Osmanlı Arşivinde yer alan tapu tahrir ve nüfus defterleri ile bazı diğer defterlerinin içeriği derlenmiştir.

XVII. yüzyılda Türk yerleşimlerinde hane sahiplerinin, imamların, hatiplerin, yeniçerilerin, sipahilerin ve peygamber soyundan gelenlerin listelendiği Kamil Kepeci tasnifi defterleri kayıtları ile XIX. yüzyılda hane sahipleri ve haneler dâhilinde erkek kardeşlerin, çocukların, torunların ve damatların bazı fiziksel özellikleriyle birlikte listelendiği Nüfus Defterleri iki dönem arasındaki nüfus değişimi hakkında fikir vermektedir. Bunların yanında XIX. yüzyılda hane sahipleri, meslekleri, varlıkları, yetiştirdikleri ürünler ve baktıkları hayvanlar hakkında bilgi veren Temettuat (Gelir) defterleri ile Mufassal Defterleri (XIV-XVII. yy) dönemin ekonomik yapısı hakkında bilgi vermektedir.

O zamanlarda kullanılan lakapların hala kullanılıyor olmasının bu köylerde soyağacı çalışması yapanlar için referans sağlayacağını ve kaynak bulma konusunda onları yönlendireceğini, daha fazlasını araştırmaya teşvik edeceğini umuyorum.
-Fikret Hatipoğlu-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 270

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yazarın Kendi Yayını

Sayfa Sayısı : 270

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız