Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Din, Ahlak, Evrim ve Toplumsal Yaşam'a Dair Diyaloglar
Din, Ahlak, Evrim ve Toplumsal Yaşam'a Dair Diyaloglar

Din, Ahlak, Evrim ve Toplumsal Yaşam'a Dair Diyaloglar

Çevirmen: Hasan Erdem
Yayınevi : Arya Yayıncılık
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789758491964

Din, Ahlak, Evrim ve Toplumsal Yaşam'a Dair Diyaloglar Kitap Açıklaması


18. yüzyılın en ilerici ve devrimci fikirlere sahip Fransız yazar ve filozofudur
Diderot'nun başlıca özelliği romanları şekil ve içeriğinin yanı sıra, felsefi olarak da incelemesiydi. Romantizm akımının öncüsü ve humanist olan Diderot; zengin kiliseler kontrolünde bir endüstri olarak gördüğü Hıristiyanlık dinini reddetmiş olmasıdır.
Denis Diderot, varlık konusunda doğaya ilişkin olarak maddeci bir yorum getirmiş ve duyumcu bir bilgi görüşünü savunarak, dış dünyaya ilişkin bilgide duyuların rolünü vurgulamıştır. Diderot, bilimsel araştırmada gözlemi ön plana çıkarmış ve doğada tek bir nedensel ilkenin iş başında olduğunu iddia ederek deneysel bilimin kaçınılmaz olduğunu savunmuştur.

Diderot'nun yazdıkları ve felsefesi kuşkusuz ki sadece kendi dönemiyle sınırlı kalmamış, Fransız devrimini hazırladığı gibi, başka devrimlere önayak olan ve onları gerçekleştiren filozof ve önderlere yol gösterici olmuş, Bertolt Brecht'in fikirlerine öncülük etmiştir.
Friedrich Engels onun için, "Bütün yaşamını gerçeğe ve doğruluğun coşkusuna adamış bir kimse varsa, bu, Diderot'dur" der. Yine Engels, Diderot'nun Rameau'nun Yeğeni adlı romanını "diyalektik bir başyapıt" olarak niteler. Lenin, Diderot'nun çağdaş materyalizmin bütün sonuçlarına ulaştığını söyler. Brecht ise, Danimarka'daki sürgün günlerinde, kurmayı amaçladığı tiyatrobilim derneğine Diderot Derneği adını vermeyi planlamıştır.Sayfa Sayısı: 180

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Arya

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.