Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kerkük Evleri

Kerkük Evleri

Kerkük Evleri

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Ötüken Neşriyat - Gezi Notları Dizisi

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789754379938


Yakın tarihe kadar Anadolu ile aynı kaderi paylaşmış olan Kerkük, toplum yapısı, geçmişi, dili, geleneği, folkloru ve mimarîsi ile Osmanlı coğrafyasının hatırasını yaşatan bir kenttir.

Kent kültürü, mimarlık ve sanat tarihi açısından önemini sürdüren Kerkük'ün, en ilgi çeken yanı evleridir. Türkmenlerin bu zengin kültürel mirası, yörede kök salan toplumun dünya görüşünü, geleneksel yaşantısını ve mimarî anlayışını da dile getirmektedir. Bir kent olarak Kerkük'ün fiziksel gelişimi ve tarihsel dokusunun oluşumu, şehir monografisi ve mimarî tarihi açısından da önemli veriler oluşturur.

Elinizdeki eserde, Türkmen toplumunun tarihî süreç içinde konut mimarisine sağladıkları katkılar dile getirilmiştir. Ait olduğu medeniyetin bir ürünü olarak, Kerkük evlerinin plan ve tasarım bazında ulaştığı sentez, bilimsel açıdan irdelenmeye çalışılmıştır.

Eski Kerkük evlerinin, konut mimarisine getirdiği çözümler bunun etrafında gelişen hayat tarzı ile Anadolu arasındaki benzeşimi, bir medeniyetin ortak değerlerini yansıtır.

Kerkük Evleri, geçmişe ait estetik form arayışından çok yarınları kurmaya yönelik bir kaygının ürünüdür.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ötüken Neşriyat

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 224

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Kerkük Evleri

Irak'ta ve özellikle Kerkük'te Türkmen topluluğun mimari özelliklerini anlatan bu zengin ve muhkem bilgili kitap bir kaç ödül kazanmıştır..

24.01.2017