Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Leonardo'nun Defterleri

Leonardo'nun Defterleri

Leonardo'nun Defterleri

Büyük Üstattan Uygulamalı Dersler

9/10 - 10 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Alev Serin
  • Bu üründe kargo bedava!..
  • ISBN: 9789755096506


Tarihe damgasını vuran Leonardo da Vinci (1452-1519) dünyadaki en büyük dehalardan birisi. Ressam, mucit, anatomi bilgini, teorisyen, felsefeci, müzisyen ve öğretmen olarak Leonardo sanat, edebiyat, bilim ve teknolojiye olan büyüleyici katkılarıyla sadece Rönesans'ın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük "çok yönlü zekası".

Tüm hayatı boyunca Leonardo sayısız defter tuttu. Net sayı hâlâ tam olarak bilinmiyor. Bu kitap, bu defterlerden derlenen çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getirerek Leonardo'nun zihninin derinliklerini nefes kesici bir ustalıkla ortaya koyduğu kendi notları ve hassas çizimlerini, onun akıl dünyasına dalmak isteyen okurlarla buluşturuyor.

Kitap Leonardo'nun uygulamalı resim ve mimarlık dersleri, sanat, felsefe ve bilim üzerine notlarından ve çizimlerinden oluşuyor. Bu yazılar ve çizimler, gözden geçirilmiş bir formatla sunulmakta olup ana başlıklar ve alt bölümler halinde düzenlenmiştir. Çizimlerin konu ve ayrıntılarındaki muazzam çeşitlilik, olağanüstü bir gözlem ve akıl yürütme yeteneğine sahip doyumsuz ve bilgiye aç bir zihni açığa vuruyor. Kitapta ayrıca bugün hayata geçirilmesi gündemde olan Leonardo'nun Haliç için tasarladığı köprünün ayrıntıları da anlatılmaktadır.

Leonardo, herkesçe kabul gören kurulu düzene karşı olma eğilimiyle orijinal elyazması metinlerin çoğunu farklı bir diyalekt ve esrarlı kısaltmalarla sağdan sola doğru yazmıştır. Bununla birlikte kelimelerin ve resimlerin ortak senfonisinde kulaklarımızda yankılanan şey, Leonardo'nun mimari, insan anatomisi, resim ve çizim, mekanik icatlar, botanik ve bitkiler, havacılık, haritalar ve daha pek çok konu hakkındaki göz kamaştırıcı çalışmalarıdır.

Bu kitap aynı zamanda bir eğitim kılavuzudur. Leonardo'nun öğretici yönünü de açığa çıkarmaktadır. Açıklamalar basit ve nettir. Leonardo ressam adaylarına değerli tavsiyelerde bulunmaktadır. Kitabı okudukça kendinizi büyük üstat ile aynı odada birlikte çalışıyor gibi hissedeceksinizSayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Arkadaş YayıncılıkEditör : H. Anna Suh

İlk Baskı Yılı : 2010

Sayfa Sayısı : 336

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Leonardo'nun Defterleri

Baskı ve cilt tek kelimeyle muazzam! Şömizin altında Leonardo'nun eskiz portresi var. Büyük boy atlas boyutlarında, 300 küsür sayfa boyunca perspektiften, ışık ve gölgeden tutun mimari, peyzaj, felsefeye varan birçok bilimsel alanda metodsal ve pratik bilgiyi sunan çok değerli bir eser. Mutlaka alınmalı ve okunmalı!!!

28.03.2015

Harika

Tek kelimeyle mükemmel, olağanüstü bir eser. Da Vinci'nin çalışmalarıyla ilgili kendi yazdığı notları ve onların Türkçe çevirisi mevcut, bilim dallarına göre ayrılmış çalışmalar. Kesinlikle incelenmesi gereken bir kitap, çok kaliteli kağıdı ve harika baskısıyla çok hoşuma gitti.. Kesinlikle tavsiye ederim...

12.08.2014