Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mesele Dergisi Sayı - 103
Mesele Dergisi Sayı - 103

Mesele Dergisi Sayı - 103

Yazar: Kolektif
Yayınevi : Mesele Dergisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786017430

Mesele Dergisi Sayı - 103 Kitap Açıklaması


Mesele kitap dergisinin Temmuz sayısı çıktı: "Hala zaman var..."

Mesele kitap dergisi 103. sayısında kapağına kapitalizmin iklim üzerindeki tahakkümün yol açtığı küresel ekoloji sorununu taşıdı. İklim değişiklikleri, küresel ısınma, doğal yaşam alanlarına yönelik saldırıların sonuçları bugün dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor. Şirketlerin kâr hırsları çevre felaketini geri döndürülemez bir noktaya taşırken, uzmanlar bu gidişi tersine çevirmek için hala zamanımızın olduğunu söylüyorlar.

Dosya konusu için Yunus Öztürk, su ve ekoloji aktivisti Beyza Üstün'le Yeşil Yol'u ve çevre mücadelesini konuştu: "Yerel yaşam mücadelelerini 'Büyük İnsanlık' mücadelesiyle birleştirmeliyiz..." İrfan Özdabak, Ömer Madra'yla küresel ısınmayı, çevre felaketlerini ve protesto hareketlerini konuştu: "Hala zamanımız var... Değiştirmek içinse herkese ihtiyaç var!" China Miéville, sermaye, ekoloji ve ütopyacılık üzerine yazdı (çev. Ethemcan Turhan): "Ütopyanın limitleri" Can Semercioğlu, Melda Onur'la çevre aktivizmini ve yaşam siyasetini konuştu: "Türkiye 'birlikte yaşam koalisyonu'nu arıyor"

Kapak konusunun yanı sıra kitap değerlendirmeleri, kültür-sanat ve sinema yazıları, röportajlar ve güncel konulara dair yazılar Mesele'nin 101. sayısında:

Şöhret Baltaş, Kıbrıs'ta esen değişim rüzgarlarını yazdı: "Yavru' vatan bağırıyor: Düş yakamdan anne!"

Hıdır Eligüzel, dijital sanat ekseninde ütopya ve distopyaları yazdı: "Dijital tarihçeler, ütopya ve distopya: Dune"

Egemen Yılgür, Roman halkının imkânsız uluslaşma sürecini yazdı: "Kitlevi bir intihar formu olarak Roman milliyetçiliği"

Bekir Düzcan, MSGSÜ akademisyenlerinin Türkiye'nin Etnik Coğrafyası: 127-1965 Ana Dil Haritaları çalışmasını değerlendirdi: "Taşınan Bavul: Ana Dil Haritaları'nın düşündürdükleri"

Ezgi Bakçay ve Eda Yiğit, Melih Özuysal'la Gece Okulu isimli sergisini konuştu: "Melih Özuysal ve Toz Cinleri"

Yunus Öztürk, Görkem Doğan ile AKP döneminde üniversitelerin son durumunu ve YÖK'ü konuştu: "Üniversitelerde AKP tahakkümü geriliyor"

Foti Benlisoy, Yunanistan'daki krizi ve Syriza hükümetinin rolünü yazdı: "Yunanistan: Karar anı"
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 100

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Mesele Dergisi

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.