Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mesele Dergisi Sayı - 106
Mesele Dergisi Sayı - 106

Mesele Dergisi Sayı - 106

Yazar: Kolektif
Yayınevi : Mesele Dergisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786021512

Mesele Dergisi Sayı - 106 Kitap Açıklaması


Mesele kitap dergisinin Ekim sayısı çıktı: "Yaşadığımız hikâye: şiddet"

Mesele kitap dergisi 106. sayısında kapağına Türkiye'nin toplumsal ve politik ikliminde giderek yerleşikleşen şiddet konusunu taşıdı. Günümüzde şiddet hem iktidar eliyle sistematik olarak kullanılıyor hem de iktidardan beslenen sivil kitleler için arzulanan bir güç haline geliyor. Bu haliyle şiddet bir yandan sıradanlaşırken diğer yandan normalleşiyor: İktidar-dışı her kesime amansızca şiddet uygulanıyor. Mesele'nin Ekim sayısında gelinen bu noktayı, hepimizin maruz kaldığı bu şiddeti hukuk, felsefe, psikoloji ve siyaset çerçevesinde ele aldık.

Dosya konusu için, Sabri Kuşkonmaz, iktidar ve şiddet arasındaki ilişkiyi hukuk perspektifinden ele aldı: "İktidar şiddeti ve terörü hukuktan sorulur." Efe Baştürk, Walter Benjamin'in Gewalt kavramını tartıştı: "Gewalt üzerinden siyasallığı okuma denemesi." Onur Alptekin, şiddetin siyasal-iktisadi kullanımını yazdı: "Şiddetin ideoloji yoluyla gizlenen iktisadi geometrisi." Gün Zileli, şiddetin veçhelerini yazdı: "Özgürlük ve şiddet." Vefa Saygın Öğütle, devrimci şiddetin boyutlarını ele aldı: "Devrimci şiddetin sosyal analizinin genel ve tipsel momentleri." Ali Önder Şalıkara, şiddet ve estetik arasındaki ilişkiyi yazdı: "Şiddetin estetiği." Agâh Aydın, bireyin şiddetle kurduğu ilişkinin psikanalitik okumasını yaptı: "Şiddet sessiz akar."

Kapak konusunun yanı sıra kitap değerlendirmeleri, kültür-sanat ve sinema yazıları, röportajlar ve güncel konulara dair yazılar Mesele'nin 106. sayısında:

Şöhret Baltaş, devletin uyguladığı şiddetin tarihini yazdı: "Hangi şiddet?" Sarphan Uzunoğlu, Jeremy Corbyn'in sıradışı öyküsünü anlattı: "Meclise anlam vermek"

Tarık Ali, İşçi Partisi'nin şimdiye kadar gördüğü en sol-kanat lideri yazdı (çev: İrfan Özdabak): "Jeremy Corbyn" Alain Badiou, Syriza'nın kaçırdığı benzersiz siyasi fırsatı yazdı (çev. Serap Güneş): "Yunanistan'ın kaderine dair 11 melankolik madde"

Emek Erez, Alain Badiou'nün Fransız Felsefesinin Macerası kitabını değerlendirdi: "Fransa'da bir felsefe ânı" Can Semercioğlu, Slavoj Zizek'in Hiçten Az kitabını değerlendirdi: "Şaheserden az, felsefeden fazla" Bahar Çubuk, Ahmet Büke'nin İnsan Kendine De İyi Gelir kitabını değerlendirdi: "Ahmet Büke'den insana iyi gelen öyküler"

Mahmut Şenol, Suat Derviş'in unutulmuş kitaplarını yazdı: "Ayazpaşa'da harcanmış bir kadın" Özlem Yeniay, Florestan Fernandes Halk Okulu'ndaki (ENFF) izlenimlerini yazdı. Kutay Ucun, "Filmekimi 2015'te görülmesi gereken 10 film"i yazdı. Hıdır Eligüzel, Süreyyya Evren ve Bige Örer'in Zaman Makinesi İle Renkli Bir Gezinti kitabını değerlendirdi: "Anne hangi bienalden başlıyoruz?"
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 100

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Mesele Dergisi

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.