Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sosyalizmden Geri Dönüş Sorunu

Sosyalizmden Geri Dönüş Sorunu

Sosyalizmden Geri Dönüş Sorunu

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
28 - 04 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758286263


Sosyalist hareket içinde uzun yıllardır tartışılan bir sorun var: "Reel sosyalizm", "yaşayan sosyalizm" adı verilen, 1990'lı yılların başlarında çöken ekonomik sistem gerçekten sosyalist mi idi? Çöken, gerçekten Sosyalizm/Komünizm mi idi? Yoksa başlanılan sosyalizm inşası deneyinin kesintiye uğratıldığı, sosyalizm adına uygulanan bir çeşit bürokrat devlet kapitalisti, yozlaşmış bir sistem mi idi?

Öyle ise, bu sosyalizmden bürokrat devlet kapitalizmine dönüşüm hangi süreçlerden geçerek gerçekleşmişti? Bu süreçte gerçek komünistlerin hatalarının payı var mıydı? Varsa nasıl ve ne idi bu pay? Bu süreçte ekonomi ve siyaset birbirlerini nasıl etkilemişlerdi? "Geri dönüş"te iktidar sahibi revizyonistler sosyalist ekonomi teorisinde ve ekonomide nelere sahip çıkmışlardı. Teoride neler ekonomi bilimini yeni şartlarda ilerletme, geliştirme adına değiştirilmişti? "Sosyalizmden geri dönüş sorunu" kitabı bu sorulara yanıt arıyor..

Kitap iki ana bölümden oluşuyor: Kitabın ana bölümü, "Politik Ekonomi Ders Kitabı"nın bölümlemesine bağlı kalarak Sovyetler Birliği'nde sosyalist ekonomi konusunda teorik olarak savunulanların ve atılan pratik adımların sorgulanmasına ayrılmış. Kitabın ikinci bölümünde ise, birinci bölümde "Ders Kitabı"nın bölümleri içinde birbirinden belli bir anlamda bağımsız olarak ortaya konmuş olan görüşler yoğunlaştırılarak "Sosyalizmde Geri Dönüş Sorunu"nda Bir Genel Değerlendirme Denemesi/Tezler" halinde ortaya konuyor. Kitabın birinci bölümü bir anlamda ikinci bölümde yoğunlaştırılarak okuyucunun tartışmasına sunulan Tezler'in açımlanması, gerekçelendirilmesidir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 500

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dönüşüm Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.