Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ziya Gökalp,Kemalizm ve Türkiye'de Korporatizm
Ziya Gökalp,Kemalizm ve Türkiye'de Korporatizm

Ziya Gökalp,Kemalizm ve Türkiye'de Korporatizm

Yazar: Taha Parla
Hazırlayan: Nöber Özyürekoğlu
Yayınevi : Deniz Yayınları
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054126071

Ziya Gökalp,Kemalizm ve Türkiye'de Korporatizm Kitap Açıklaması

Egemen Türk siyasal düşüncesi, hatta daha yüksek bir soyutlama düzeyinde Türk kamu felsefesi korporatisttir. Korporatizm, solidarist alt-türüyle de, faşist alt-türüyle de, anti- Marksist ve anti-sosyalist olan ve kapitalizme anti-liberal bir teorik-moral rasyonel sağlamaya çalışan, tanımı gereği sağ bir ideoloji ve dünya görüşüdür.

 

Korporatizm, toplumu, Atatürk'ün deyişiyle birbirlerinin "lazımı ve melzumu" olan, birbirlerini uyum içinde tamamlayan organlardan (meslek zümrelerinden) oluşan bir organizma olarak görür. Hem liberalizmin bireyciliğini, hem de sosyal sınıfların varlığını, sınıf çatışmasını, emek-sermaye çelişkisini reddeder.

 

Türkiye’deki egemen korporatist düşüncenin en yetkin düşünürü Ziya Gökalp’tir. Türkiye’deki aşırı ve ılımlı sağ akımlar ve partiler, silahlı kuvvetler, klasik Kemalistler, “Kemalist Sol” ve “sosyal demokratlar”, hatta belli ölçülerde bazı sol gruplar, son tahlilde sahip oldukları temel düşünsel kategoriler bakımından, bu korporatist şemsiyenin altındadırlar ya da korporatist düşünceden nasiplerini değişik derecelerde almışlardır. (Tabii, son üçünün bu bakımdan tutarsızlığının ve “sentez sakatlığı”nın vahamati de er geç ortaya çıkmak zorundadır.)

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13x19,5

İlk Baskı Yılı : 2013

Baskı Sayısı : 2. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.