Mutluluk Günü Özel: Mutlu Olmanın Yolları

20 MART DÜNYA MUTLULUK GÜNÜ ÖZEL YAZISI:
MUTLU OLMANIN YOLLARI

20 MART DÜNYA MUTLULUK GÜNÜ ÖZEL YAZISI: MUTLU OLMANIN YOLLARI

Mutluluğun tanımını yapmak belki çok güç ama mutluluğu hissetmek o kadar da zor değil aslında. Gündelik hayatın karmaşası içinde stres yüklendikçe istemeden uzaklaştığımız mutluluk duygusunun aynı zamanda en çok arzulanan şey olması da bir tesadüf değil. Hayatta mutlu olmanın yolları kimileri için iyi bir aile yaşantısından geçiyor, kimileri için sağlıklı bir bedenden, kimileri için aşktan, kimileri içinse iş hayatında başarıdan... Herkes için tanımı farklı olsa da günün sonunda varılmak istenen nokta aynı: Mutlu olmak.

Psikolojide mutluluk insanın pozitif duyguları sık, negatif duyguları daha az yaşaması ile açıklanıyor. Vücudunuzdaki serotonin hormonunun mutlulukla ilişkisi ispatlanalı çok oldu. Artık herkes serotonin hormonu yükseldikçe mutluluk katsayısının da artığını biliyor. Diğer yandan mutluluk insana çok daha üretken ve faydalı olma imkânı da sağlıyor. Mutluluğun en güzel yanı ise şüphesiz paylaştıkça çoğalması. Anlayacağınız faydaları saymakla bitmez. Ancak mutlu olmak için ne yapmalıyız derseniz nasıl ki tanım herkes için farklıysa, bu sorunun cevabı da herkes için farklı oluyor.

Mutluluk içerde bir yerlerde

Baktığınız zaman herkes mutlu olmak istiyor. Mutlu olmak için ne yapmak gerek sorusunu soranlara mutluluğun aslında çok da uzakta olmadığını hatırlatmakta fayda var. Uzman Pedagog Mehmet Teber, Mutluluk Terapileri isimli kitabına, “Hepimiz dünyaya temiz ve saf bir özle geliriz” diyerek başlıyor ve “Çocukluktaki bu benliğe rağmen fiziki dünya içinde bir maske inşa ettikçe içimizi bir mutsuzluk boşluğu kaplamaya başlıyor” diye devam ediyor. Teber’in kitabı da zaman içinde unuttuğumuz bu özü bize tekrar hatırlatmakla kalmayıp ilişkilerde ve evlilikte mutlu olmanın yolları üzerine de pek çok tavsiyede bulunuyor.

Ruth A. Baer ise Mutluluk Uygulamaları kitabında çoğu zaman takıntılar, korkular, duygu merkezli davranışlar ve aşırı öz eleştiri gibi psikolojik tuzaklarla kendi elimizle her şeyi daha kötüye sürükleyen bizlere sorunları daha iyi bir şekilde çözmede ve akıl sağlığımızı dengede tutmada yardımcı oluyor.

Mutluluk sırları üzerine

Yapılan araştırmalar dünyanın en mutlu insanlarının Danimarka’da yaşadığını söylüyor. Peki uzaktan bakınca soğuk ve kasvetli gelen bu coğrafyada yaşayanlar nasıl oluyor da aynı zamanda dünyanın en mutlu insanları olabiliyor? Lykke de Dancada mutluluk anlamına geliyor ve okurlarıyla Danimarkalıların mutluluk sırlarını paylaşıyor. Serinin ikinci kitabı Hygge de son zamanların en çok okunan kitapları arasında yer alıyor. Sevdiğiniz kişiyle kanepede kıvrılıp televizyon seyretmek ya da güneşli bir günde süzülen ışığın yaydığı neşe... Danimarkalılar bu gibi his durumlarını “hygge” ile tarif ediyor. Dünyaca ünlü Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’ne başkanlık eden Meik Wiking’in çalışması, tüm bu ve benzeri tanımların ötesine geçip hayatınızda “hygge” anlar yaratabilmeniz için rehberlik ediyor.

Uzun ve mutlu yaşam konusunda bir diğer uzman da Japonlar. Yayınlanır yayınlanmaz tüm dünyada bir yaşam sanatı kitabına dönüşen Ikigai ve Ikigai Uygulama Rehberi, tam da bunun üzerine. Japonlar herkesin bir ikigai’si olduğuna inanıyor. Yani sabah gözlerini açıp da yataktan çıkmak için bir sebepleri olduğuna... İlham verici olduğu kadar rahatlatıcı bu kitap da okuruna kendi ikigai’sini keşfetme konusunda bir yol gösterici oluyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.