1984
Jaroslav Seifert
1980
Czeslaw Milosz
1977
Vicente Aleixandre
1974
Eyvind Johnson
1974
Harry Martinson
1967
Miguel Ángel Asturias
1960
Saint-John Perse
1979
Odysseas Elytis
1939
Frans Eemil Sillanpää
1933
Ivan Bunin
1931
Erik Axel Karlfeldt
1917
Henrik Pontoppidan
1908
Rudolf Christoph Eucken
1906
Giosuè Carducci
1904
José Echegaray

Nobel Edebiyat Ödüllü Kitaplar

İsveçli kimyager ve mucit Alfred Bernhard Nobel’in vasiyeti üzerine 1901’den bu yana verilen Nobel Edebiyat Ödülleri, edebiyat alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak anılıyor. Hal böyle olunca da edebiyatseverler tarafından oldukça önemseniyor. Tamamını Gör

Her yıl dünyanın dört bir yanındaki kitap kurtlarınca heyecanla beklenen Nobel Edebiyat Ödülleri, kitap seçiminde belki de en güçlü referanslardan biri. Bugün bir kitabın üzerinde gördüğünüz Nobel Edebiyat Ödülü etiketi, o kitaba olan ilginizi ve güveninizi güçlü bir şekilde artırıyor. Hatta bir yazarın Nobel’e aday gösterilmesi bile kendisine karşı benzer bir alakanın gelişmesine yetiyor.

Değerlendirmeler her yıl İsveç Kraliyet Akademisi’nin seçtiği beş kişilik bir komite tarafından yapılıyor. Ödül sahipleri ekim ayında duyuruluyor, Alfred Bernhard Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenen bir törenle ödüller sahiplerini buluyor. Seçilen yazar ya da yazarlar diploma, madalya ve her yıl değişen miktarda para ödülüne sahip oluyor.

Şimdiye dek Nobel Edebiyat Ödülü almış onlarca yazarın yüzlerce kitabını dr.com.tr’de bulabilir; edebiyatın bu tescilli romanlarını en avantajlı fiyatlarla kitaplıklarınıza ekleyebilirsiniz.

Nobel Edebiyat Ödülü almış yazarlar

İkinci Dünya Savaşı dönemi dışında aralıksız bir şekilde verilmiş Nobel Edebiyat Ödülleri, farklı gerekçelerle her yıl bir ya da iki yazarı onurlandırıyor. Farklı milletlerden, farklı üsluplara sahip, farklı motivasyonlarla kalemlerini konuşturan bu yazarların kitapları, okuma listelerinin baş sıralarında yer alıyor.

Nobel Edebiyat Ödülü almış yazarların listesi oldukça kalabalık. İsveç Akademisi ve Nobel Vakfı, Alfred Bernhard Nobel’in vasiyetini devam ettirdiği sürece daha da kalabalıklaşacak…

Fransız şair Sully Prudhomme, 1901’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü ilk kazanan yazar. Thomas Mann, Pearl S. Buck, Gabriela Mistral, Hermann Hesse, André Gide, T.S. Eliot, William Faulkner 1925 ila 1950 yılları arasında Nobel Ödülü kazanan yazarlardan birkaçı. 1950 ila 1975 yılları arasında ise Ernest Hemingway, Albert Camus, John Steinbeck, Giorgos Seferis, Samuel Beckett, Pablo Neruda, Heinrich Böll’ün de aralarında olduğu 27 yazar İsveç Akademisi tarafından ödüllendirildi.

1975-2000 yılları arasında Elias Canetti, Gabriel Garcia Marquez, William Golding, Necib Mahfuz, Octavio Paz, José Saramago, Günter Grass; 2000’li yıllarda ise Doris Lessing, J.M.G. Le Clézio, Herta Müller, Mo Yan, Alice Munro, Kazuo Ishiguro Nobelli yazarlar kategorisine eklendi.

1958 yılında Boris Pasternak, 1964 yılında ise Jean-Paul Sartre ödüllerini kabul etmedi.

Nobel Ödüllü Türk yazar

Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan yazarlar arasında Türkiye’den de bir isim var: Orhan Pamuk. “Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulduğu” gerekçesiyle 2006 yılında ödüle layık görüldüğünde Pamuk, 54 yaşındaydı ve dokuz kitabı yayınlanmıştı: Cevdet Bey ve Oğulları (1982), Sessiz Ev (1983), Beyaz Kale (1985), Kara Kitap (1990), Yeni Hayat (1994), Benim Adım Kırmızı (1998), Öteki Renkler (1999), Kar (2002), İstanbul: Hatıralar ve Şehir (2003).

Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk ve şimdiye dek tek Türkiyeli yazar olan Orhan Pamuk, bu başarısıyla uluslararası edebi platformlarda Türkçe romanın da önünü açtı. Nobel’in dışında çok sayıda ödüle layık görülen yazarın kitapları 60’ın üzerinde dile çevrildi. Günümüzde 20’den fazla kitabı yayımlanmış Pamuk, Türkiye’nin en üretken kalemlerinden biri olarak gösteriliyor.

Bahsi geçen yazarların hangi gerekçelerle Nobel Edebiyatı’na değer görüldüklerini anlamak için kitaplarını okumak şart. Bu kitaplar hem anlattıkları hikayelerle dikkat çekiyorlar; hem de farklı ülkelerin edebiyatına ilgi duyanlar için önemli bir kapı açıyorlar. Siz de Nobel ödüllü yazarları kitaplarını okuyarak daha yakından tanımak isterseniz, dr.com.tr’nin avantajlı dünyasından yararlanabilirsiniz. Daha Az Gör

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.