PUZZLE YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Puzzle Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son yılların favori hobilerinden birine dönüşen puzzle, namıdiğer yapboz, aslında hiç de yeni sayılmaz. Zira puzzle’ın ortaya çıkışı ta 1760 yılına dek uzanıyor. Londra’da yaşayan harita yapımcısı John Spilsbury çocukların haritalara daha fazla ilgi göstermesini istediği için haritasını sert bir tahtaya yapıştırır. Ardından mobilya testeresi yardımı ile haritadaki ülke sınırlarını birbirinden ayırarak keser. Spilsbury’nin bu muzip icadı İngiliz çocukları için 1820 yılına dek coğrafya derslerinin en eğlenceli alıştırmalarından birine dönüşür. Başlangıçta sadece eğitim amacıyla kullanılan puzzle’ların büyüklerin de ilgisini çekecek bir oyun aracına dönüşmesi de yine aynı döneme rastlar. 20. yüzyıla gelindiğinde karton üzerine üretilerek daha az maliyetli hale gelen puzzle’lar popülerliğini artırır. Günümüzde ise hem parça sayısı hem boyut hem de desen bakımından birbirinden farklı yüzlerce çeşidiyle puzzle’lar en sevilen hediyelerden birine dönüşmüş durumda.

Puzzle Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Puzzle
yapmanın
incelikleri

Puzzle’lar kafa dağıtmak için olduğu kadar konsantrasyon yeteneğini ve zihinsel becerileri geliştirmek için de çokça tavsiye edilen hobi ve oyuncaklar arasında. Yapılan araştırmalar puzzle’ların sabır ve sorumluluk bilincini geliştirdiğini de gösteriyor. Aynı zamanda beyni canlı tuttuğu için unutkanlık ve Alzheimer gibi hastalık risklerine karşılık bir tedavi aracı olarak kullanılıyor. Eğlenceli olduğu kadar kişisel becerileri geliştirmede de bu denli etkili olması puzzle’ı daha da vazgeçilmez kılıyor.

Hal böyle olunca puzzle yapmanın inceliklerine değinmeden olmaz. Eğer puzzle yapmaya yeni başlıyorsanız çok fazla parçası olmayan bir model tercih etmek daha doğru bir hareket olacaktır. 500 parça puzzle çeşitleri başlangıç için oldukça ideal. Puzzle yapmaya başladığınızda ilk yapmanız gereken şey ise kenar parçaları seçerek resmin çerçevesini oluşturmak. Nitekim puzzle çerçevesi kurmak iskeleti oluşturmak anlamına geliyor. Bunun yanı sıra bir diğer yöntem ise benzer renkteki parçaları bir araya getirip gruplayarak işinizi kolaylaştırmak olabilir. Puzzle’lar ile ilgili ince detaylara gelirsek, genellikle şişkin formda olan parçalar dik olarak kullanılırken, uzun ince olanlar yatay yerleştirilmesi gerekiyor.

Puzzle halısı diye de anılan keçeli kumaştan yapılma yüzeyler puzzle’ın bittikten sonra dağılmadan ve kaymadan durmasına yardımcı oluyor. Öte yandan puzzle’ınızı tamamladıktan sonra puzzle yapıştırıcısı ile parça parça yapıştırmak en doğru yöntem. Bu işlemin de ardından puzzle’ınızı çerçeveletmek isterseniz tercihen kalın bir çerçeve ve mat cam tercih edebilirsiniz. Son olarak olur da parça kaybolursa hiç panik yapmayın. Çünkü puzzle firmalarının hemen hepsi eksik parçayı tedarik ediyor.

Puzzle Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birbirinden ilgi çekici puzzle modelleri

Puzzle modelleri parça ve ebat sayılarına göre farklı gruplara ayrılıyor. 1000 parça puzzle ve 2000 parça puzzle gibi farklı limitlere sahip puzzle seçeneklerinin üzerinde ünlü ressamların eserlerinin görselleri de olabilir, bir fotoğraf da, illüstrasyon da... O noktada hangisini seçeceğiniz sizin zevkinize kalmış. Eğer resimli puzzle alacaksanız ve puzzle dünyasında henüz yeniyseniz renk tonları konusunda dikkatli olmanızda var. Zira birbirine çok yakın tonlardaki bir puzzle seçmek başlangıç için zorlayıcı olabilir.

Puzzle Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için puzzle seçmek söz konusu olduğunda çocuğunuzun yaş grubuna uygun ürünü seçmeye özen göstermeniz gerek. Çocuk puzzle’ları aynı zamanda eğitici özelliği gözetilerek kurgulandığından, çocuğunuzun hem el becerilerini geliştirme hem de renkleri öğrenmesine yardımcı olabilir. Çocukların sevdiği çeşitli animasyon ve çizgi karakterlerin üzerinde olduğu pek çok alternatif arasından hem çocuğunuzun çok seveceği hem de gelişimine katkı sağlayacak modeli seçebilirsiniz.

Puzzle Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle tarihî yapıların form olarak kullanıldığı üç boyutlu puzzle tasarımları ise puzzle dünyasının en yenileri. 3D Puzzle ismiyle anılan bu modeller arasında da hem çocuklar hem de yetişkinler için birbirinden ilginç pek çok alternatif bulunuyor. Hangi puzzle’ı tercih ederseniz edin günün sonunda size kalan kendi zevkinize uygun seçtiğiniz ve kendi çabanızın ürünü olan bir şaheser oluyor.

Puzzle Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.