Roman Önerileri

Yüzyıllardır en sevilen edebi türlerin başında gelen roman; Türk ve Dünya klasikleri, fantastik, polisiye, macera gibi türleriyle farklı beğenilere hitap ediyor. 17. yüzyılda yayımlanan, bilinen ilk roman Don Kişot'tan bugüne sayısız roman yazıldı. Romanlar; değişen tarihi, dünyayı, insanı, insanı ilgilendiren her olay ve olguyu kendine konu yaptı. Farklı kurgular ile sayısız hikaye anlatıldı. Dünya dönmeye devam ettikçe insanın hikaye anlatma isteği de devam edecek ve romanlar yazılacak. Peki, 17.yüzyıldan bugüne yazılmış romanlar arasında nasıl seçim yapabilirsiniz? Hangi romanı okuyacağınızı nasıl ve neye göre karar verebilirsiniz? Devamını Oku

Roman Seçiminizi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Asırlar boyu sayısız eserin üretildiği roman türünde örnekler arasında seçim yapmak edebiyatseverleri zorlayabiliyor. Roman seçerken kararsız kalıyorsanız, edebi zevklerine güvendiğiniz kişilerden roman önerileri isteyebilirsiniz. Sevdiğiniz yazarların roman tavsiyeleri de kitap seçerken size yardımcı olabilir. Öneri ve tavsiyelerin yanı sıra roman seçerken işe hangi türde bir roman okumak istediğinizi belirleyerek başlayabilirsiniz. Daha önce polisiye türünde romanlar okuyup sevmişseniz, tekrar aynı türde bir roman okumak istiyorsanız farklı türdeki romanları elemiş olursunuz. Polisiye türündeki romanlar arasında seçim yapamıyorsanız; kitapların yazıldıkları dönem, kitabın yazarı ve konusu gibi özellikler seçiminizde belirleyici olabilir. Sevdiğiniz bir romanın yazarının farklı romanlarını da sevebilirsiniz. Örneğin; Jean-Cristophe Grange'in polisiye-gerilim türündeki "Kızıl Nehirler" kitabını okuduysanız aynı yazara ait, aynı türdeki "Taş Meclisi" adlı romanı da beğenebilirsiniz. Daha önce okumuş olduğunuz konuyla benzerlik taşıyan aynı konuya farklı bir açıdan bakan romanlar, size keyifli bir okuma deneyimi sunabilir.

Gündelik hayatta ilgi duyduğunuz konular da roman seçimlerinizi yaparken size yardımcı olabilir. Tarihte belirli bir döneme ilgi duyuyorsanız, söz konusu dönemi anlatan romanlar okumaktan keyif alabilirsiniz. Daha önce okuduğunuz tarihi bir konunun bir kurgu içinde, zaman zaman gerçekçi ögelere de yer verilerek anlatılması sizin de o konuya farklı bir açıdan bakmanıza sebep olabilir. Tarihi roman alırken bu romanlarla tarihi konu, olay ya da dönem hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olsa da bu romanların, türü itibariyle kurgu olduklarını da unutmamakta fayda vardır. Tarihi roman seçerken; çevrenizdeki edebiyatseverlerden tarihi roman önerileri isteyebilirsiniz. Tarihi kurgu roman türünde bir kitap okumak istiyorsanız, Amin Maalouf'un Semerkant'tan Titanik'e uzanan bir hikayeyi anlattı romanı "Semerkant"ı bu tür için iyi bir öneri olabilir. Manevi dünyaya ve dini konulara ilgi duyuyorsanız; bu alanda yazılmış dini romanları okuyabilirsiniz. Dini, manevi hayatı konu edinen kitaplar arasında kararsız kalıyorsanız dini roman önerileri seçim yapmanızı kolaylaştırabilir. İskender Pala'nın "Od" ve Şule Yüksel Şenler'in "Huzur Sokağı" adlı romanları dini roman türünde, sevilen kitaplar arasında yer alır.

Her Kütüphanede Bulunması Gereken Romanlar

İlgi alanlarınız ne olursa olsun Türk ve Dünya edebiyatının klasik romanları, her okurun kütüphanesinde bulunması gereken kitapların başında gelir. Klasikler, okuyucusuna okuduğu her dönemde hep yeni bir şey söyleyen, bu yüzden hayatın farklı dönemlerinde okunmasında fayda olan, bu yüzden bir anlamda okumakla bitmeyen kitaplardır.

Türk ve Dünya Klasikleri arasında yer alan en iyi romanlar da edebiyatseverlerin kütüphanesinde bulunması gereken kitapların başında gelir. Dünya'dan Dostoyevski'den "Suç ve Ceza", Tolstoy'dan "Anna Karenina", Steinbeck'ten "Fareler ve İnsanlar", Victor Hugo'dan "Sefiller" klasik romanlar okumak isteyenler için uygun kitap tavsiyeleri arasında yer alır. Türk ve Dünya Klasikleri'nin yanı sıra Çağdaş Klasikler de edebiyatseverlerin kütüphanelerinde bulunması gereken eserler arasında yer alır. Türk ve Dünya Klasikleri'nin dışında Nobel, Man Bookeri Pulitzer gibi dünyadaki önemli edebiyat ödüllerini almış en iyi kitaplar da okunması gereken romanlar arasında ön sıralarda yer alır. Edebiyat ödülleri, roman seçimi yaparken belirleyici bir unsur olabilir.

Ödüller, dönemler, yazarlar dışında daha önce adını hiç duymadığınız bir yazara ait, daha önce hiç okumadığınız türde kitaplar okumak bir okur olarak sizi heyecanlandırabilir. Yeni keşifler yapmak için zaman zaman farklılıklara da açık olabilirsiniz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.