Yarıyıl Tatili İçin Etkinlik Önerileri | D&R

YARIYIL TATİLİ İÇİN ETKİNLİK ÖNERİLERİ

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber öğrenciler için de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının en keyifli dönemi yaklaşmaya başladı. Elbette 2019 sömestir tatilinden bahsediyoruz. Derslerle ve sınavlarla dolu geçen ilk yarıyılın ardından bu tatil, biraz enerji depolama ve kafa boşaltma dönemi olarak da düşünülebilir. 18 Ocak Cuma günü ilk yarıyılın bitmesiyle beraber başlayacak olan sömestir tatili, 3 Şubat Pazar gününe dek devam edecek. Bu tarih aralığında okulun yoğun temposundan biraz da olsa uzaklaşmak isteyen minikler için pek çok kültür-sanat ve çocuk etkinlikleri mevcut. Bunlar arasından çocuğunuzun ilgi ve meraklarına en uygun olanlarını seçip sömestir aktiviteleri ile onun bu dönemi verimli ve eğlenceli geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yarıyıl Tatili İçin Etkinlik Önerileri | D&R

Yarıyıla özel kültür-sanat etkinlikleri

Yarıyılda özellikle müzeler çocuklara özel pek çok sanat etkinlikleri tasarlıyor ve bu etkinlikler yoğun ilgi görüyor. İstanbul Modern Müzesi bu tarih aralığında 7-12 yaş arası çocukları düşünerek hazırladığı program kapsamında müze uzmanlarıyla birlikte sanatı yorumlamaya ve sanatsal üretimler gerçekleştirmeye yönelik atölye önerileri sunuyor. Bunlardan bazıları Foto Kolaj, Çamurdan Heykeller, Linol Baskılar atölyeleri. Pera Müzesi de bu yarıyıl tatilinde çocukları unutmuyor ve onların karşısına Yarıyıl Öğrenme Programları ile çıkıyor. Bu programlar kapsamında müze, 4-6 yaş ve 7-12 yaş gruplarına yönelik eğitimlere ev sahipliği yapacak. “Zaman Değişmeli” sergisine paralel olarak düzenlenen atölyeler, beden çalışmalarının yanı sıra geri dönüşüm malzemelerinden üç boyutlu tasarımlar yapma, felsefe ve lentikular baskı teknikleri gibi farklı etkinliklerden oluşuyor.

Sabancı Müzesi ise 4-5, 6-8 ve 9-12 yaş grupları için ayrı ayrı düzenlediği çocuk aktiviteleri kapsamında “Rus Avangardı Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisinden ilham alıyor. Şekil ve form dünyasına odaklanan etkinliklerin yanı sıra; Renk Deneyleri, Hareketli Afişler gibi atölyelerde çocuklar, 20. yüzyıl sanat tarihinin en heyecan verici dönemlerinden biri olan Rus Avangardı’yla tanışacaklar. İstanbul’da ücretsiz etkinlik arıyorsanız, müzenin düzenlediği ve devlet okullarının katılımına da açık olan çarşamba turlarını kaçırmamalısınız.

Ayrıca yarıyıl tatilinde çocuklar için pek çok sinema filminin vizyona gireceğini de hatırlatalım. Diğer yandan çocuğunuzla evde film keyfi yaşamak da mümkün. Çok sevilen çocuk filmleri Arabalar ve Ratatouille'in yaratıcılarından ve Kayıp Balık Nemo’nun yönetmeninden kozmik ve komik bir robot hikayesi olan Wall-E ile ilk çağlardan beri tarihin en acımasız zalimlerine hizmet etmek isterken onların sonunu getirmiş olan Minyonlar, çocuklarınızla birlikte keyifle izleyebileceğiniz filmler olabilir. Çok daha fazlası için dr.com.tr’nin film kategorisindeki seçenekleri inceleyebilir; soğuk havalarda sıcacık battaniyelerin altına girerek çocuğunuzla vakit geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Çocuklara yarıyıl için öneriler

Yarıyıl tatilinde kültür-sanat aktivitelerine yönlendirdiğiniz çocuklarınızı bu yönde desteklemek isterseniz buna imkân sağlayan keyifli ve öğretici çeşitli kitaplar da bulunuyor. Sömestr etkinlikleri ile paralel bu kitaplardan Çocuklara Ressamlar serisi; Leonardo Da Vinci, Salvador Dali, Osman Hamdi, Gustav Klimt, Wassily Kandinsky, Paul Gaugin, Claude Monet gibi sanat tarihinin önemli ressamlarının hem tekniği hem de sanatının farklı yönleri konusunda bilgi veriyor ve çocukların ufkunu genişletmeyi hedefliyor.

Görsel sanatların yanı sıra çocuklarınıza müzik sevgisini aşılamak için de ideal pek çok kitap mevcut. Öte yandan yarıyıl tatilini çocuğunuzu bir enstrüman kursuna başlatmak ve müzik kulağını geliştirmek için de fırsat bilebilirsiniz. Bununla ilişkili olarak çocuğunuzun bu konudaki ilgi ve becerilerini geliştirmek isterseniz Klasik Müzik Masalları Serisi faydalı bir rehber niteliğinde. Chopin’den Strauss’a, Mozart’tan Beethoven’a pek çok klasik müzisyenin hem yaşamları hem de üretimlerini anlatan bu seri oldukça yararlı.

Sömestr tatili süresince çocuklarınızla birlikte eğitsel faaliyetler gerçekleştirmek isterseniz kalıp uyumu, mekânsal akıl yürütme ve problem çözme konusunda geliştirici Q-Bitz Jr. gibi kutu oyunları çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için ideal olacaktır.

Yarıyıl Tatili İçin Etkinlik Önerileri | D&R
Yarıyıl Tatili İçin Etkinlik Önerileri | D&R
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.