Carlo Collodi

Carlo Collodi
Carlo Lorenzini (d. 24 Kasım 1826, Floransa - ö. 26 Ekim 1890, Floransa) İtalyan gazeteci ve yazardır. Pinokyo romanının yazarı olarak ve genellikle Collodi takma adıyla bilinir.

Carlo Lorenzini, yoksul bir ailenin çocuğu olarak Floransa'da dünyaya geldi. Gençliğinde ilahiyat okulunda okudu, ama Avusturya'ya karşı sürdürülen mücadelede Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketini desteklemek için gazeteciliğe başladı. Ünlü takma adı Collodi, annesinin doğduğu yerin adıdır. Başlangıçta bu adı 1848'de kendi kurduğu mizah dergisi Il Lampione'deki (Sokak Lambası) yazılarını imzalamak için kullanmıştı. Dergi kurulduktan birkaç ay sonra sansür dairesi tarafından kapatıldı; ama Collodi yılmayarak 1853'de La Scaramuccia (Didişme) adlı yeni bir dergi kurdu. 1859'a kadar gazeteciliği sürdürdü, sonra Giuseppe Garibaldi'nin özgürlük mücadelesi veren kuvvetlerine katıldı. 1861'de İtalya Krallığı kurulunca, gazeteciliği ve silahlı eylemleri bırakarak şehri Floran ... Tamamını göster

72 ürün listelenmektedir.

Filtreler
Pinokyo
19,45 TL
İnce Kapak
Fark Çocuk
Pinokyo
14,85 TL
İnce Kapak
Almidilli
Pinokyo
28,90 TL
İnce Kapak
Beyan Çocuk
Pinokyo
9,75 TL
İnce Kapak
Teen
Pinokyo
26,10 TL
İnce Kapak
Ren Kitap
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.