Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Su

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Su

(KDV Dahil) 13,30 ₺

SEPETE EKLE

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Su

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Buket Uzuner
13,30 ₺
19,00 ₺ -%30
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Buket Uzuner'in, bugün Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞ'ten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMAN'IN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı 'SU' çıktı!..

Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman'ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık'a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.


Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacib'in;

"Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür."

beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Bilig'in bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947'de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Arat'ı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiye'de ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor.

"Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları", SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2015


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Yorumlar 11

TÜM YORUMLARI GÖSTER

Serinin devamını bekliyoruz..

30.06.2012

Kitap güzel, okunabilir. Yalnız yazar, düşüncelerini okurun gözüne sokmuş resmen. İnsan okurken kendini aptal gibi hissediyor yer yer :)

08.08.2012

Aslında bu kitabı seçerken daha yüksek beklentilerimin vardı sürükleyicilik konusunda ama kitaptan çok koptum okurken heycan noktalarını yakaladığımda sürüklendim ama yeterli değildi ve aradaki yazar bölümleri kopmamın başlıca nedenlerinden biri konu ve içerik yönünden değişik bilgi verebilen bi kitap.

10.09.2012