Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mihmandar

Mihmandar

Mihmandar

Bir Eyüp Sultan Romanı

8/10 - 44 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Kapı Yayınları - Roman Dizisi

12,73 TL
19,00 TL -%33
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786055107352


"Peygamber'in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!"

"Ey Emîr! Sakın Allah'ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na'şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi'yi getiren Kusvâ'nın Medine'de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kapı Yayınları

Yorumlar 28

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kesinlikle Okunmalı

Çok beğendim. Çok zevk alarak okudum. Kitaba başlamadan önce yolum Eyüp'e düşmüştü. Eyüp Sultan Camii ve türbesine de uğradım. Bilgilerimin eksik olduğu bir konuydu. Teşekkürler İskender Pala. O dönemi bizzat yaşamış  gibi olduk.

13.04.2014

Öneririm

Eyüp Sultan türbesinde okuduğum öykü çok etkilemişti beni. Bu kitabı görünce de hemen aldım. Peygamberimizi ve ona duyulan hayranlığı, peygamberimizin döneminde yaşamış olan kişilerin mükemmel Müslümanlığını anlatıyor kitap. Kendi adıma çok beğendim ve çok etkilendim.

16.04.2014

Baştan sona soluk soluğa okudum

Eyüp Sultan ya da diğer adıyla Ebu Eyyüp el-Ensari, Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç ettiğinde Peygamber Efendimiz’i evinde ilk misafir eden kişi olduğu için Mihmandar-ı Nebevi olarak da anılmaktadır. Ebu Bekir’den dinlediğimiz göç bölümünü adeta nefesimi tutarak okurken kendimi adeta çölde hissettim. Çölü geçtikten sonra Peygamber Efendimiz konaklayacağı yeri devesi Kusvâ’nın seçmesini istediklerinde Ebu Eyyüp ile Eşi Fatıma’nın bekleyişi, dualar, yakarışlar öylesine güzel anlatılmış ki bir an kendimi orada buldum. Kusvâ’yı iknaya çalışanlar, Kusvâ’nın bakışı, çöküşü, oturuşu… İnanılmaz bir bölümdü. Kitabın bundan sonrası 45 yıl sonrasında geçiyor. İstanbul kuşatmasına giden bir kafilede. 80 yaşlarındaki Eyyub el-Ensari, Peygamber Efendimizin sözlerine layık olabilmek için tüm zorluklara rağmen yanında kendisine 40 hadis karşılığında yardımcı olacak Hamed ile birlikte yola çıkar. Yolculuk sırasında Eyyub el-Ensari’nin verdiği öğütler, örnek duruşu, Peygamberimize olan sevgisi, İslâm aşkı ve bağlılığı insanın kendi bilgi, duygu, duruş ve düşüncelerini sorgulamasına yol açabilecek düzeydedir. Doğa sevgisi, kul hakkına el uzatılmaması, yiyeceğini paylaşması…
Kitabın dokusuna işlenmiş olan tüm bu güzelliklerin, inceliklerin yanı sıra çarpıcı bir öykü de ilerlemektedir. Kallinikos ile Oxy ve Genna’nın hikâyesi.
Bu kitabın tadı da damağımda kaldı, neredeyse hiç bitmesin istedim.

26.05.2014

Diğer İskender Pala Eserleri

TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE
OD

OD


İskender Pala
İnce Kapak
19,00 TL %45 10,45 TL
Mesela

Mesela


İskender Pala
İnce Kapak
14,00 TL %45 7,70 TL
Şah ve Sultan

Şah ve Sultan


İskender Pala
İnce Kapak
18,00 TL %33 12,06 TL
OD

OD


İskender Pala
Cep Boy
9,90 TL %33 6,63 TL
Efsane

Efsane


İskender Pala
İnce Kapak
20,00 TL %33 13,40 TL