Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


100.Yılında Balkan Harbi

100.Yılında Balkan Harbi

100.Yılında Balkan Harbi

Yayınevi :

Türk Yurdu

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789757739784

Türk tarihinin önemli dönüm noktaları vardır. Osmanlı Devleti’nin son dönemleri bu dönüm noktalarından birisidir. Batıya doğru uzanan fütuhat yolumuzun kapanması ve geri dönüşümüzün başlaması, bu dönemin habercisi gibidir. İkinci Viyana Kuşatması’ndan sonra gelişen olaylar Avrupa’nın gittikçe güçlenmesini, bizim ise gittikçe güç kaybetmemizi ve çözülmemizi arttırdı.

Artık Osmanlı Devleti her girdiği savaşı kazanamıyor ve egemen olduğu toprakları koruyamıyordu. 1699 yılında Karlofça Antlaşması ile ilk defa resmi olarak büyük toprak kaybı görüldü. 1912 yılına gelindiğinde ise Osmanlı’nın yerleştiği Balkan coğrafyasında büyük bir bozgun yaşandı. 1300’lü yıllarda yerleşmeye başladığımız ve şehit kanlarıyla vatanlaştığımız bu toprakları kaybetmek, millet hayatımızda derin izler bıraktı.


Yüzüncü yılını 2012 yılında idrak ettiğimiz Balkan bozgunun izleri hala devam ediyor. Yugoslavya dağıldıktan sonra 1990’lı yıllarda Bosna’da ve diğer şehirlerde yaşanan olaylar, yangının korlarının ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Türkiye’nin resmi sınırları dışında olmasına rağmen sancıyı içimizde hissettik. Bölgenin bizim doğal bir parçamı olduğunu yakından gördük. Hiçbir planlama ve projeye dayalı olmayan ilişkiler kendiliğinden gelişiyor. Üsküp ile Bursa arasındaki bağın hangi ruha dayandığını artık daha iyi biliyoruz. Aradan yüzlerce yıl geçse de yaşanan ve terk edilen kökler bizi kendisine çekiyor.

Bu hatıralara ve köklere bağlı insanlar, bir millet olmanın şuuru ile hayata bakıyor. Türk milletinin şuurlu fertleri geçmişini doğru öğrenmeye, gününü iyi değerlendirmeye ve geleceğini ortak ülkülerle inşa etmeye özen gösteriyor. Türk Yurdu, 1911’den beri bu ilkeler doğrultusunda milletine ışık olmaya çalışıyor. Elinizdeki kitap bu ışığın küçük bir parçası. Dergi sayfalarından kitap sayfalarına aktarılan bu bilgi ışığından herkesin faydalanması dileğimizdir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 361

Ebat : 16,5 x 23,5

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız