Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


4.Muradın Bağdad Seferi Menzilnamesi-1638

4.Muradın Bağdad Seferi Menzilnamesi-1638

4.Muradın Bağdad Seferi Menzilnamesi-1638

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055729660

 Sultan IV. Murad, 17. yüzyıl  Osmanlı padişahlarının en ta- nınmış olanıdır. Onu ön plana çıkaran unsurlar  ise fiziki gücü, koyduğu yasaklar, İran  üzeine gerçekleştirdiği  Revan ve Bağdat sefeiridir. Özellikle Bağdat Seferi Osmanlı tarihinin  en ihtişamlı sefelerinden biridir.  Bu sefer , bizzat Padişah'ın  maiyetinde yer  alan fakat kim olduğu bilinmeyen bir şahıs tarafından günbegün, menzil menzil kaydedilmiştir. Çalışmamıza kaynaklık eden ve Berlin Staatsbibliothek (Devlet Kütüphanesi)’ten  temin edilen bu anonim elyazmasında  IV. Murad,  hem şahsi özellikleri  hem de askeri  yönü  ile ayrıntılı bir  şekilde yer almaktadir. Müellif Bağdat seferi  boyunca Sultan  IV. Murad’ı  her' haliyle vermeye çalıştığı gibi Haseki Sultan'dan da yer yer bahsetmiştir. Yaptığımız çalışma ile bu anonim elyazmasının 17. yüzyıl Osmanlı  tarihine  kaynaklık etmesi amaçlanmıştır.

Günümüzde Osmanlı tarihine kaynaklık edecek çok sayıda elyazmasının yurt dışında olduğu bilinmektedir. Olaylara dair tarihi değerlendirmelerin yeni bilgiler ile farklı bir boyut kazanabileceği göz önünde bulundurulacak olursa bu kaynaklarının  tespitinin ve araştırılmasının önemi ortaya çıkacaktır.  Bu bağlamda Berlin’den temin ettiğimiz IV. Murad dönemine ait bir menzilnâmeyi yayınlamayı dikkate değer bulduk.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 464

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız